Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ponad 800 nowych miejsc pracy

0
Podziel się:

Strefa wydała w tym roku 16 zezwoleń na prowadzenie działalności na jej obszarze.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ponad 800 nowych miejsc pracy
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
bEIFuuWJ

Przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na poziomie ponad 849 mln zł. Jak poinformował dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów Marcin Kuchciński, inwestorzy zadeklarowali utrzymanie ponad 2,9 tys. miejsc pracy. 14 tegorocznych zezwoleń na prowadzenie działalności dotyczy nowych inwestycji, a większość inwestorów - poza jednym - reprezentuje wyłącznie polski kapitał.

Kuchciński zaznaczył, że wszystkie pozwolenia wydano w pierwszej połowie roku. Jak przypomniał, od lipca SSE nie mogły wydawać nowych zezwoleń. Powodem był brak nowelizacji rozporządzenia w sprawie przyznawania pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom w strefach, która jest konieczna po wejściu w życie nowych przepisów unijnych. Dodał, że nowe przepisy weszły już w życie, ale do końca roku pozostało zbyt mało czasu na zatwierdzenie kolejnych projektów inwestycyjnych.

Mimo tych kłopotów wynik osiągnięty w 2014 r. przez W-MSSE jest bardzo dobry - deklarowane nakłady inwestycyjne są prawie osiem razy wyższe, a liczba nowych miejsc pracy pięciokrotnie większa niż w całym 2013 r. Zdaniem Kuchcińskiego inwestorów prawdopodobnie zmotywowały spodziewane zmiany zasad przyznawania pomocy publicznej.

bEIFuuWL

Wśród największych inwestorów, którzy otrzymali zezwolenia w tym roku, są aż trzy firmy z branży przetwórstwa mleka. W podstrefie Lidzbark Warmiński zezwolenie na działalność otrzymała spółka Polmlek. Firma zbuduje nową halę produkcyjną, rozbuduje istniejące obiekty oraz zakupi nowoczesną linię technologiczną do suszenia serwatki oraz laktozy. Spółka zamierza zainwestować co najmniej 150 mln zł, utworzyć 70 nowych miejsc pracy i utrzymać zatrudnienie 644 pracowników.

W podstrefie Nidzica inwestuje firma Mazurskie Mleko. Wybuduje ona zakład produkcyjny i uruchomi linie technologiczne do przerobu mleka i produkcji wyrobów mleczarskich. Przedsiębiorca zadeklarował inwestycje na poziomie 130 mln zł i utworzenie 80 nowych miejsc pracy.

W podstrefie Mrągowo spółdzielnia mleczarska Mlekpol, skupiająca ok. 12,5 tys. dostawców, ma wybudować zakłady produkujące serwatkę w proszku. Inwestycja pozwoli na całkowite zagospodarowanie dotychczas utylizowanej serwatki. Inwestycja jest warta ok. 130 mln zł i przyniesie ponad 90 nowych miejsc pracy.

Należąca do Grupy Inter Cars - czołowego w Europie dystrybutora części samochodowych - spółka ILS zainwestuje w podstrefie Zakroczym. Powstanie tam centrum logistyczne i centrum usług wspólnych: finansowo-księgowych, informatycznych, telefonicznych oraz badawczo-rozwojowych. Inwestycja powstanie w pobliżu Portu Lotniczego Warszawa Modlin. Firma chce zainwestować co najmniej 155 mln zł i zatrudnić minimum 200 osób.

bEIFuuWR

Kolejne zezwolenie otrzymała spółka Cedrob SA, która powstała w 1991 r. po prywatyzacji państwowego przedsiębiorstwa POLDROB pod nazwą Ciechanowskie Zakłady Drobiarskie sp. z o.o. Głównym profilem jej działalności jest produkcja, przetwórstwo i sprzedaż mięsa drobiowego. Nowa inwestycja będzie realizowana w Ujazdówku w podstrefie Ciechanów. Powstanie tam ubojnia drobiu i zakład produkcji mączek. Spółka poniesie nakłady na poziomie 138 mln zł, utworzy 100 miejsc pracy i utrzyma zatrudnienie 486 pracowników.

Według dyrektora Kuchcińskiego, w tym roku nie udało się w pełni zrealizować celów związanych z utworzeniem przedstawicielstwa strefy w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim. Jak ocenił wynikło to głównie z sytuacji geopolitycznej; ochłodzenia relacji polsko-rosyjskich i wzajemnych sankcji między UE i Federacją Rosyjską. W-MSSE organizowała natomiast szkolenia dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych znalezieniu partnerów biznesowych na rynku rosyjskim.

Władze strefy nie chcą ujawniać jeszcze przyszłorocznych planów. Kuchciński zapowiedział jedynie, że na początku roku spodziewane jest rozszerzenie obszaru W-MSSE o prywatne grunty inwestorów. Dodał, że chodzi głównie o firmy związane z produkcją mebli, która jest wiodącą dziedziną gospodarki woj. warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywne dane NBP: W Polsce jest coraz więcej zatrudnionych Dotyczy to jednak tylko osób pracujących na umowach czasowych i samozatrudnionych - zaznacza bank.
Praca na początek Nowego Roku. Oferty Szukasz pracy? Sprawdź, kogo potrzebują pracodawcy.
Nie zawsze musisz słuchać szefa Zobacz, w jakich sytuacjach nie dostaniesz "dyscyplinarki".
bEIFuuXm
wiadomości
praca
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)