Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Walka z bezrobociem w Hiszpanii. Nowe umowy o pracę

0
Podziel się:

Wolimy mieć pracownika czasowo zatrudnionego niż bezrobotnego - mówi hiszpański minister pracy.

Walka z bezrobociem w Hiszpanii. Nowe umowy o pracę
(Moody75/CC/Flickr)

Rząd hiszpański na nadzwyczajnym posiedzeniu przedłużył dopuszczalny okres zawierania umów o pracę na czas określony oraz wprowadził inne zmiany w prawie pracy w celu zmniejszenia 45-procentowego bezrobocia wśród młodzieży.

Zgodnie z dotychczasowym hiszpańskim ustawodawstwem, pracownik, który w okresie 30-miesięcznym podpisał z pracodawcą umowy o pracę na łączny okres 24-miesięcy, nie mógł zawrzeć kolejnej tego rodzaju umowy. Następna umowa zawarta z danym pracodawcą musiała już być umową na czas nieokreślony.

Rząd premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero postanowił zawiesić działanie tego przepisu do końca 2013 roku. Minister pracy Valeriano Gomez, odpowiadając na krytykę wprowadzonej zmiany, oświadczył: _ Wolimy mieć pracownika czasowo zatrudnionego niż bezrobotnego _.

Dla młodych ludzi od 16. do 25. roku życia, a _ przejściowo _ również dla osób do 30. roku życia rząd postanowił wprowadzić nowy rodzaj umów o pracę. Nazwane _ umowami formacyjno-szkoleniowymi _ będą mogły być zawierane na rok z możliwością przedłużenia o następny rok, podczas gdy dotychczas podobne umowy wolno było zawierać najwyżej na 6 miesięcy.

Wysokość wynagrodzenia z tytułu tego rodzaju umów zostanie określona na podstawie umowy zbiorowej. Dzień pracy dla młodych ludzi podpisujących te umowy będzie o 25 procent krótszy od normalnej dniówki. Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników na podstawie _ umów formacyjno-szkoleniowych _ będą zwolnione całkowicie lub w 75 procentach (zależnie od wielkości) od odprowadzania z tego tytułu składek ubezpieczeniowych.

Na mocy decyzji rządu hiszpańskiego o 6 miesięcy zostało przedłużone funkcjonowanie programu pomocy finansowej i szkolenia zawodowego dla bezrobotnych, którzy utracili prawo do zasiłku. Przez dalsze pół roku będą otrzymywali pomoc w wysokości 400 euro miesięcznie. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Hiszpania nie poszła za przykładem Włoch i rząd Zapatero nie podwyższył podatku od najwyższych dochodów indywidualnych.

Czytaj więcej o sytuacji w Hiszpanii w Money.pl
Ta decyzja ma sprawić, że boom powróci Madryt zamierza walczyć z poważną zapaścią na rynku budowlanym. Bronią będą cięcia podatków.
Demonstranci wciąż okupują plac w Madrycie Manifestanci postanowili przedłużyć protest przeciwko bezrobociu i klasie politycznej co najmniej o tydzień.
Hiszpanie: Bezrobocie głównym problemem Rosnące bezrobocie jest głównym nieszczęściem dla około 83 proc. Hiszpanów. Na drugim miejscu Hiszpanie wskazują stan gospodarki, zaś na trzecim - klasę polityczną
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)