Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

W Polsce trudno o dobrze wykwalifikowanych pracowników

0
Podziel się:

Niedobór talentów jest największy wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów oraz operatorów produkcji.

W Polsce trudno o dobrze wykwalifikowanych pracowników
(lisegagne/iStockphoto)

Prawie połowa pracodawców w Polsce deklaruje, że ma trudności ze znalezieniem kandydatów o niezbędnych kwalifikacjach. Niedobór talentów jest największy wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów oraz operatorów produkcji - wynika** **z szóstej na świecie i czwartej w Polsce edycji badania _ Niedobór talentów _.

Czterech na dziesięciu (40 proc.) pracodawców w naszym kraju zgłasza, że nie może znaleźć pracowników posiadających kompetencje niezbędne na danym stanowisku. Odsetek ten jest niższy niż w poprzednich latach (51 proc. w 2010 r.; 48 proc. w 2009 r.; 49 proc. w 2008 r.), niemniej nadal wskazuje na istotny problem na polskim rynku pracy. Natomiast na świecie trudności w obsadzaniu stanowisk z powodu braku dostępnych talentów zgłasza ponad jeden na trzech (34 proc.) pracodawców. Jest to najwyższy poziom takich deklaracji od 2007 roku.

_ - Firmy, które w zeszłych latach zredukowały zatrudnienie, zdają sobie teraz sprawę, że potrzebują odpowiednich ludzi, aby skutecznie realizować strategie biznesowe. Z drugiej strony, część pracodawców odsuwa decyzje o zatrudnieniu w obawie przed kryzysem gospodarczym i zakłada, że pozyskają talenty, gdy będą ich potrzebować, oferując wyższe płace. Podejście to jest krótkowzroczne, wraz z poprawą koniunktury wiele firm równocześnie zdecyduje się powiększyć zatrudnienie, co spowoduje nagłe pogłębienie niedoboru talentów __ _– wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Podobnie jak w trzech dotychczasowych edycjach badania w Polsce, pierwsze miejsce na liście najtrudniejszych do obsadzenia zawodów zajmują wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do tej grupy zawodowej zaliczają się m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. Wyniki badania wskazują na rosnący niedobór talentów wśród inżynierów oraz operatorów produkcji, zawody te były odpowiednio drugim i trzecim najczęściej wymienianym przez respondentów. Nieznacznie poprawiła się dostępność na polskim rynku pracy menedżerów projektów, którzy z dotychczasowego drugiego miejsca przesunęli się na piąte. Nowe pozycje na tegorocznej liście to technicy, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni oraz członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla.

_ - Mimo, iż nie wszyscy pracodawcy i nie wszystkie branże odczuwają problem z pozyskaniem niezbędnych kompetencji, obserwacje trendów w świecie pracy sugerują, że lada chwila mogą stanąć przed tym wyzwaniem. Potrzebna im jest długofalowa strategia HR, która zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy. Istotna jest też polityka motywacyjna, która zatrzyma osoby o kluczowych kompetencjach. Bez niej pracownicy, którzy przeprowadzili firmę przez kryzys, poszukają lepszej pracy kiedy tylko sytuacja się poprawi _– dodaje Janas.

10 ZAWODÓW NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTYCH NIEDOBOREM TALENTÓW W 2011 ROKU
POLSKA EUROPA ŚWIAT
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 1. Technicy
2. Inżynierowie 2. Technicy 2. Przedstawiciele handlowi
3. Operatorzy produkcji 3. Inżynierowie 3. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
4. Kierowcy 4. Przedstawiciele handlowi 4. Inżynierowie
5. Menedżerowie projektów 5. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla 5. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
6. Technicy 6. Kierowcy 6. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji 7. Pracownicy księgowości i finansów
8. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla 8. Operatorzy produkcji 8. Pracownicy działów IT
9. Szefowie kuchni/ kucharze 9. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 9. Operatorzy produkcji
10. Pracownicy działów IT 10. Mechanicy 10. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji

Na zlecenie ManpowerGroup firma Infocorp Ltd. przeprowadziła w Polsce w dniach 21 lipca - 3 sierpnia 2011 r. 750 wywiadów, z osobami odpowiedzialnymi z politykę HR w małych, średnich i dużych firmach między. Margines błędu dla Polski to +/-3,6 proc.

Czytaj więcej o pracownikach w firmie
Małe firmy częściej korzystają z dotowanych szkoleń 89,5 proc. przedsiębiorców korzysta ze szkoleń, lecz tylko około 19 proc. wysyła pracowników na te współfinansowane z funduszy unijnych.
To najlepszy sposób na zwiększenie wydajności w firmie Skuteczność niektórych praktyk wymaga jednak osiągnięcia masy krytycznej, aby przełożyły się na rzeczywisty sukces przedsiębiorstwa.
Jeśli spełnisz te warunki, zapłacisz mniej Zwolnieniem będzie objęta wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeśli zostaną spełnione określone warunki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)