Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

USA: nasilają się żądania podniesienia płacy minimalnej

0
Podziel się:

Pracownicy fast foodów, w tym sieci McDonald's, kolejny raz manifestowali w czwartek w Waszyngtonie domagając się podwyżek płac. Przekonywali, że nie są w stanie wyżyć z płacy minimalnej i są skazani na sięganie po pomoc socjalną.

Pracownicy fast foodów, w tym sieci McDonald's, kolejny raz manifestowali w czwartek w Waszyngtonie domagając się podwyżek płac. Przekonywali, że nie są w stanie wyżyć z płacy minimalnej i są skazani na sięganie po pomoc socjalną. Cee-Cee, młoda Afroamerykanka, pracuje w restauracji McDonald's w Waszyngtonie za 8,25 dolarów za godzinę. Nie dostaje żadnych dodatków ani ubezpieczenia zdrowotnego. - Naprawdę nie da się za to przeżyć - powiedziała. Dojazd do pracy zajmuje jej ponad godzinę w jedną stronę i kosztuje 8 USD. - Codziennie pracuję jedną godzinę, tylko po to, by dotrzeć do pracy - mówi.

Wraz z Cee-Cee w centrum Waszyngtonu manifestowało w czwartek około 200 osób domagających się podwyżek płac. Tłumaczyli, że zarobki nie starczają nawet na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania. - Jestem zdana na pomoc państwa, by utrzymać siebie i dwójkę dzieci - mówiła Shementia, także pracownica McDonald's. Do pracowników restauracji szybkiej obsługi po raz pierwszy przyłączyli się w czwartek także pracownicy firm gastronomicznych, które prowadzą stołówki w licznych w tej okolicy budynkach federalnych.

Protesty odbyły się także w kilku innych amerykańskich miastach, m. in. w Nowym Jorku i Chicago. Protestujący chcą zarabiać 15 dolarów za godzinę. Obecnie wiele z 4 mln osób zatrudnionych w około 200 tys. restauracji fast foodowych otrzymuje płacę minimalną (7,25 USD za godzinę), lub niewiele więcej.

O podniesienie pensji minimalnej do około 9 USD za godzinę od dawna apeluje do Kongresu prezydent Barack Obama. W środę kolejny raz powiedział, że "najwyższy czas" by podnieść pensję minimalną, argumentując, że obecna - po uwzględnieniu inflacji - odpowiada tej z czasów prezydenta Harry'ego Trumana, tuż po II wojnie światowej.

Zdaniem manifestujących propozycja Obamy jest niewystarczająca. Domagają się podwyżki do 15 USD, bo dopiero wtedy - jak tłumaczą - nie będą potrzebować zasiłków od państwa. Według raportu Uniwersytetu stanu Illinois, ponad połowa rodzin utrzymujących się z pensji pracowników przemysłu i fast foodów zmuszona jest do korzystania z pomocy, w tym z talonów żywnościowych dla najuboższych.

Podwyżkę federalnej pensji minimalnej do 10,10 USD w trzech etapach w ciągu dwóch lat proponują Demokraci w Senacie. W najbliższych dniach spodziewane jest głosowanie w tej sprawie. Ale nawet jeśli ta propozycja przejdzie w Senacie, to ma niewielkie szanse w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów. Zdaniem Republikanów podniesienie pensji minimalnej doprowadzi do zwolnień.

Tymczasem według sondażu CBS News aż dwie trzecie Amerykanów, w tym ponad połowa wyborców Republikanów uważa, że należy podnieść federalną płacę minimalną.

Wobec impasu w Kongresie, w ostatnim czasie pojawiło się sporo inicjatyw lokalnych. Podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia przegłosowały już stany Nowy Jork, Kalifornia, Connecticut, Rhode Island i New Jersey. Natomiast Alaska, Idaho, Południowa Dakota i Maryland skłaniają się aby to uczynić w 2014 roku. Obecnie w 18 stanach pensja minimalna nieco przewyższa federalne minimum. Najwyższa jest w stanie Waszyngton, gdzie wynosi 9,19 USD.

Żądania podniesienia pensji minimalnej wspierają różne organizacje pracownicze, w tym związki pracowników zatrudnionych w usługach (Service Employees International Union). Argumentują, że zarobki pracowników nie wzrosły od 10 lat, podczas gdy podniosły się koszty utrzymania.

Praca w sieciach restauracji szybkiej obsługi, kiedyś traktowana jako szansa dla młodych na rozpoczęcie kariery zawodowej, staje się dziś stałym źródłem utrzymania także dla ludzi starszych. Średnia wieku pracowników fast foodów to ponad 29 lat; wielu z nich ma już na utrzymaniu rodziny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)