Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Urlopy rodzicielskie. Szykują się ważne zmiany

0
Podziel się:

Projekt noweli Kodeksu pracy autorstwa Bronisława Komorowskiego wprowadza bardziej elastyczny system korzystania z wolnego.

Urlopy rodzicielskie. Szykują się ważne zmiany
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt noweli Kodeksu pracy wprowadzającej bardziej elastyczny system korzystania z urlopów rodzicielskich. Zmiany szykuje też Sejm i resort pracy.

- W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich. Chodzi o to, by wprowadzać takie prawo w Polsce, które da efekt w postaci ulżenia niełatwej doli człowieka pracującego i wychowującego dzieci, ale bez rujnowania przedsiębiorstw - mówił prezydent podczas niedzielnej wizyty w Kłodawie (Wielkopolskie).

Wcześniej informowano, że Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy rodzinnej, który zakłada zmiany w Kodeksie pracy mające uelastycznić urlopy rodzicielskie i dające możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni.

Pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy - chyba, że nie pozwalają mu na to organizacja pracy i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jak podawano wówczas, projekt mówi również o niedyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki rodzinne.

Bronisław Komorowski powiedział, że projekt, który zamierza złożyć, to kolejna ustawa ważna dla polskich rodzin i jednocześnie jego 26. inicjatywa ustawodawcza.

Sejm pracuje jednocześnie nad projektem, który umożliwi korzystanie z urlopów ubezpieczonym ojcom w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki (np. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji).

Kolejne zmiany, które planuje MPiPS, to uproszczenie procedur. Chodzi o fuzję urlopu rodzicielskiego i wychowawczego ze wszystkimi tego konsekwencjami, przy czym te pierwsze pół roku byłoby płatne, tak jak jest obecnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd zajmie się reformą OFE. Będzie pozew zbiorowy Do pozwu przystąpiły 52 osoby. Ich zdaniem reforma doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.
Szykują się zmiany w prawie dla rodziców - _ Przyszła pora, żeby to ujednolicić i uprościć _- zapowiada minister.
"Zmiany w Kodeksie pracy przed wyborami" Chodzi przede wszystkim o terminowe umowy o pracę. Do Sejmu projekt nowelizacji może trafić na przełomie marca i kwietnia.
Decyzja władz ws. nieujawnionych dochodów Prezydent podpisał nowelę, której celem jest zachęcenie do uczciwego rozliczania się z państwem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)