Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Uprzedzą przed zwolnieniem z pracy. Na L4 już nie uciekniesz

106
Podziel się:

Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze zwalnianego pracownika.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmodyfikowaniem mechanizmu rozwiązania umowy z pracownikiem.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmodyfikowaniem mechanizmu rozwiązania umowy z pracownikiem. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Przed wręczeniem wypowiedzenia pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o planowanym zwolnieniu. Dodatkowo zobowiązany będzie go oficjalnie wysłuchać w obecności świadka. Takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje Komisja Kodyfikacyjna.

Pomysłów zmian w Kodeksie Pracy nie brakuje. O proponowanych modyfikacjach pisaliśmy wielokrotnie w money.pl. Aktualnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy dyskutuje nad mechanizmem rozwiązywania umowy z pracownikiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z propozycjami komisji, nowa procedura zwolnienia ma dotyczyć wszystkich pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przez małych przedsiębiorców. Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie, będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze pracownika.

Ten będzie miał trzy dni na wybranie świadka, który będzie mu towarzyszył w spotkaniu z szefem na obligatoryjnym wysłuchaniu oraz na wskazanie reprezentującego go związku zawodowego.

Zobacz także: Dni wolne od pracy. Polska a Europa:

Nowe rozwiązanie jednak utrudni odwlekanie przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika, który zawczasu przedstawi zwolnienie lekarskie – zaznacza "DGP". Od momentu zawiadomienia o zamiarze zwolnienia, ma przestać obowiązywać bowiem okres ochronny.

Zmiany mają dotyczyć również zwolnień z przyczyn niezależnych od pracownika, czyli np. zwolnień grupowych – podaje "DGP". W takich sytuacjach odprawa ma przysługiwać wszystkim pracownikom, a nie jak dotychczas tylko w zatrudnionym w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
Olek
8 miesięcy temu
Żyjemy w chorym kraju ja jestem schorowany i pracuje a powinienem siedzieć na l4 albo rencie ale zasuwam u prywaciarza i się nie odzywam a w państwowych zakładach panie ciągną niektóre l4 non stop i my za to płacimy z naszych podatków i zero konsekfencji ciekawe czy jak ja bym brał po 5 x w roku l4 w prywatnej firmie czy by nie było problemu....
Ppp
6 lat temu
Jeśli zwolnienie ma miejsce z inicjatywy pracodawcy i nie jest zwolnieniem dyscyplinarnym, to powinna sie należeć wysoka odprawa, będąca faktycznie odszkodowaniem – np. od sześciomiesięcznej w górę. Wtedy wszystkie zwolnienia będą porządnie przemyślane. Pozdrawiam.
Grzegorz
6 lat temu
Takie zwykłe wypowiedzenie tylko że człowiek musi się 3 dni więcej męczyć .
Tea
6 lat temu
Chciałam się przyjąć do pracy dorywczej. Dzień pierwszy nie mogę porozmawiać z szefem.Dzień drugi ,goni do roboty ,stawia bzdurne zarzuty ,nie chce powiedzieć za ile mam pracować . Kiedy się postawiłam ,zrobił się malutki .Zrezygnowałam z takiej pracy ,pracodawca ,to nadczłowiek,tak mu się wydaje!
Gosia
6 lat temu
Przywiazaniem pracownika do stołka bez przerwy i toalety nic nie wskoracie zwolnienie jest dla ludzi tak samo jak urlop PAMIĘTAJCIE PRACODAWCY Z NIEWOLNIKA NIE MA PRACOWNIKA powodzenia w takim mysleniu
...
Następna strona