Przed wręczeniem wypowiedzenia pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o planowanym zwolnieniu. Dodatkowo zobowiązany będzie go oficjalnie wysłuchać w obecności świadka. Takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje Komisja Kodyfikacyjna.
Pomysłów zmian w Kodeksie Pracy nie brakuje. O proponowanych modyfikacjach pisaliśmy wielokrotnie w money.pl. Aktualnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy dyskutuje nad mechanizmem rozwiązywania umowy z pracownikiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zgodnie z propozycjami komisji, nowa procedura zwolnienia ma dotyczyć wszystkich pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przez małych przedsiębiorców. Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie, będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze pracownika.
Ten będzie miał trzy dni na wybranie świadka, który będzie mu towarzyszył w spotkaniu z szefem na obligatoryjnym wysłuchaniu oraz na wskazanie reprezentującego go związku zawodowego.
Nowe rozwiązanie jednak utrudni odwlekanie przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika, który zawczasu przedstawi zwolnienie lekarskie – zaznacza "DGP". Od momentu zawiadomienia o zamiarze zwolnienia, ma przestać obowiązywać bowiem okres ochronny.
Zmiany mają dotyczyć również zwolnień z przyczyn niezależnych od pracownika, czyli np. zwolnień grupowych – podaje "DGP". W takich sytuacjach odprawa ma przysługiwać wszystkim pracownikom, a nie jak dotychczas tylko w zatrudnionym w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników.