Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Unia wyda więcej na nowych pracowników i biura

0
Podziel się:

13,4 mln euro tyle zamierza wydać dodatkowo Parlament Europejski.

Unia wyda więcej na nowych pracowników i biura
(ec.europa.eu)

Parlament Europejski chce wydać dodatkowo 13,4 mln euro na zatrudnienie 150 nowych pracowników. Poza tym zamierza zwiększyć o 1,5 tys. euro (do 19 tys.) kwotę, jaką każdy poseł dostaje co miesiąc na asystentów.

Przewodniczący Jerzy Buzek (na zdjęciu) tłumaczył, że zwiększenie budżetu jest konieczne i wynika z wejścia w życie Traktatu z Lizbony.

_ - Dzisiaj PE ma znacznie więcej odpowiedzialności niż miał jeszcze rok temu. Odpowiadamy za całe ustawodawstwo UE, czyli ponad 60 proc. wszystkich ustaw, które są w poszczególnych krajach członkowskich. _

_ - _ Potrzebujemy nowych prawników, nowych doradców, większej liczby asystentów _ - _ powiedział Buzek.

Dodatkowe środki mają pójść na zatrudnienie dodatkowych 70 urzędników w sekretariatach komisji parlamentarnych, zajmujących się zwłaszcza tymi politykami, w których wraz z Traktatem z Lizbony PE zyskał nowe uprawnienia i tzw. współdecyzję z Radą UE. Ponadto 75 nowych osób ma być zatrudnionych w grupach politycznych.

I wreszcie znacznie mają wzrosnąć wydatki na biura poselskie. Zgodnie z przyjęta poprawką do budżetu, od 1 maja każdy z 736 posłów dostanie na asystentów nie 17,5 tys. euro, ale 19 tys. W sumie ta podwyżka będzie kosztować europejskiego podatnika 8,8 mln euro. Buzek przekonywał, że te dodatkowe koszty są uzasadnione, nawet w czasach kryzysu.

_ - Nie zawsze oszczędności służą obywatelom. Nadmierne oszczędności czy oszczędzanie pieniędzy na ważne decyzje mogą mieć skutek wprost przeciwny. Uważam, że od czasu do czasu takie trudne decyzje trzeba podejmować _ - tak szef PE uzasadniał wzrost wydatków na biura poselskie.

Komisja ds. budżetu PE opowiedziała się w środę za zwiększeniem budżetu PE na 2010 r., Tegoroczny budżet w wysokości 1,6 mld euro ma wzrosnąć o 13,33 mln euro. O ile oczywiście na tę podwyżkę zgodzi się Rada UE, a więc w praktyce ministrowie finansów państw członkowskich.

Głosowanie poprawek do budżetu PE na 2010 rok odbędzie się na sesji w Strasburgu 9-10 lutego. Następnie decyzja ta trafi do Komisji Europejskiej i Rady UE.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)