Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Umowa przedwstępna o pracę. Czym jest? Kiedy ją podpisujemy?

1
Podziel się:

Umowa przedwstępna o pracę to dokument podpisywany pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Na czym polega umowa przedwstępna o pracę?

Umowa przedwstępna o pracę. Czym jest? Kiedy ją podpisujemy?
Umowa przedwstępna o pracę. Czym jest? (Pixabay)

Umowa przedwstępna o pracę. Czym jest?

Umowa przedwstępna o pracę ma na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia w przyszłości umowy o pracę. Jest to instytucja prawna, która zobowiązuje te strony do podpisania umowy definitywnej. Skutki jej podpisania są daleko idące. Gdy jedna ze stron zdecyduje się zerwać umowę, może to stanowić podstawę do odszkodowania.

Umowę przedwstępną regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Podstawę do stosowanie tego rodzaju umowy w odniesieniu do umowy o pracę stanowi Kodeks pracy. Sposób sporządzenia umowy przedwstępnej o pracę zawarty jest w art. 389 Kodeksu cywilnego.

"Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej" - czytamy w Kodeksie cywilnym.

Umowa przedwstępna o pracę. Co powinna zawierać?

Umowa przedwstępna powinna zawierać kilka istotnych postanowień umowy przyrzeczonej. Powinien się w niej znajdować również termin w ciągu którego ma być zawarta umowa o pracę. W umowie przedwstępnej o pracę należy zawrzeć:

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wysokość wynagrodzenia za pracę,
  • wymiar czasu pracy.

Zgodnie z przepisami, jeśli termin zawarcia umowy definitywnej nie został oznaczony w umowie przedwstępnej o pracę, to wtedy powinna być ona zawarta w odpowiednim terminie, który został wyznaczony przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia przyrzeczonej umowy.

Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Ecik
4 lata temu
Byłem na rozmowie o pracę ,szlak człowieka trafia kiedy to pracodawca wypytuje się o moje życie prywatne ,a gówno ich to obchodzi co ja robię i czym się interesuje
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Ecik
4 lata temu
Byłem na rozmowie o pracę ,szlak człowieka trafia kiedy to pracodawca wypytuje się o moje życie prywatne ,a gówno ich to obchodzi co ja robię i czym się interesuje