Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umowa na czas nieokreślony

0
Podziel się

Kiedy pracownikowi należy dać umowę na czas nieokreślony?

bDyZCpqt

(C) Gajus - Fotolia.com /

"W mojej firmie zatrudniony był pracownik na poniższe umowy o pracę na czas określony: o 01.04.2001 r. - 31.10.2002 r. o 01.11.2002 r. - 31.10.2003 r. o 01.11.2003 r. - 01.11.2005 r. o 02.11.2005 r. - 30.11.2010 r. o 01.12.2010 r. - 30.11.2011 r. o 01.12.2011 r. - 30.11.2013 r.

Wiem jedynie, że podczas obowiązywania ustawy antykryzysowej umowy na czas określony przekroczyły 24 miesiące. Czy ta ostatnia umowa 01.12.2011 r. -30.11.2013 r., powinna już być umową na czas nieokreślony? A jeśli tak, to co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?" - pyta Internauta.

bDyZCpqv

Odpowiada Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy: ,,Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca." Jeżeli zatem pracodawca i pracownik zawierają kolejne umowy o pracę na czas określony, to trzecia taka umowa z rzędu jest, z mocy prawa jest umową o pracę na czas nieokreślony.

W opisanym stanie faktycznym do zawarcia trzeciej z rzędu umowy o pracę na czas określony doszło, w dniu, w którym pracownik i pracodawca zawarli umowę o pracę na czas określony trwający od dnia 1 listopada 2003 roku do dnia 1 listopada 2005 roku. Zgodnie z przywołanym art. 251 § 1 kodeksu pracy zawarta wówczas umowa stała się umową równoznaczną w skutkach prawnych z umową o pracę na czas nieokreślony. Stwierdzić zatem należy, iż pracownik który zawarł powyższą umowę, już od dnia 1 listopada 2003 roku jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

bDyZCpqB

Powyższej oceny nie zmieniają w żaden sposób przepisy obowiązującej w okresie od dnia 22 sierpnia 2009 roku do dnia 21 listopada 2013 roku ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, zawierającej szczególne regulacje dotyczące umów o pracę zawieranych na czas określony. Pracownik którego dotyczy niniejsze pytanie w świetle prawa od 1 listopada 2003 roku nie był już zatrudniony na czas określony, lecz nieokreślony, wobec czego nie został objęty działaniem przepisów tejże ustawy regulujących skutki umów zawieranych na czas określony.

W powyższej sytuacji pracodawca powinien pisemnie poinformować pracownika o tym, iż na skutek zawarcia trzeciej umowy o pracę na czas określony od dnia 1 listopada 2003 roku jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W konsekwencji pracodawca zgodnie z art. 29 § 32 kodeksu pracy powinien również poinformować pracownika o obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

bDyZCpqC

Źródło: GUS

bDyZCpqD
bDyZCpqW
KOMENTARZE
(0)