Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ułatwienia w zatrudnianiu zachęcają do nielegalnej imigracji

0
Podziel się

Dotyczy to obywateli Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.

Ułatwienia w zatrudnianiu zachęcają do nielegalnej imigracji
(Martin Pettitt/CC/Flickr)
bEidxqUl

Uproszczona procedura zatrudniania w polskich przedsiębiorstwach obywateli Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy - zdaniem Straży Granicznej - jest wykorzystywana zarówno przez grupy przestępcze, jak i samych cudzoziemców do nielegalnej imigracji.

Według SG, jednym z rozwiązań byłoby nałożenie na pracodawców obowiązku powiadamiania m.in. pograniczników o tych obcokrajowcach, którzy po przyjeździe do Polski nie zgłosili się do pracy.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra Pracy i Polityki Społecznej wydane zostało w czerwcu 2006 r. Jego celem było wypełnienie luk na polskim rynku pracy związanych z emigracją zarobkową polskich obywateli. Dotyczy ono jedynie obywateli Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy, którzy w Polsce mają pracować nie dłużej niż sześć miesięcy.

bEidxqUn

Zgodnie z przepisami, pracodawca występuje do Urzędu Pracy z tzw. oświadczeniem o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. Na tej podstawie obcokrajowiec ubiega się o wizę, ale nie musi już uzyskać zezwolenia na pracę. Równocześnie pracodawca nie ma obowiązku powiadamiania np. Straży Granicznej o tych cudzoziemcach, którzy mieli, a nie zgłosili się do niego do pracy, nie ma też zapisów, na podstawie których można sprawdzać lub weryfikować, czy dana firma rzeczywiście ma możliwości zatrudniania obcokrajowców.

ZOBACZ TAKŻE:

bEidxqUt

Według zastępcy dyrektora Zarządu do Spraw Cudzoziemców Andrzej Jakubaszek, te przepisy są przejściowe, bo rozporządzenie działa do 31 grudnia 2010. _ _

_ - W tej chwili trwają analizy, w jaki sposób zapisy te można by zmienić lub czy w ogóle z uproszczonej procedury nie zrezygnować _ - zaznaczył Jakubaszek .

Równocześnie dodał on, że prawdopodobnie przepisy dotyczące tej kwestii zostaną zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia. _ _

bEidxqUu

_ - Będzie narzucony konkretny obowiązek dla pracodawcy powiadamiania o niezgłaszaniu się cudzoziemców. Będzie też możliwość sprawdzania i weryfikowania czy osoba fizyczna lub firma może zatrudnić dane osoby oraz zostaną usankcjonowane kary _ - powiedział Jakubaszek.

Obecne luki w przepisach - jak podkreślają funkcjonariusze SG - powodują, że procedura wykorzystywana jest do nielegalnej imigracji. Tylko w tym roku, w okresie od stycznia do września, SG wszczęła 305 postępowań przygotowawczych zarówno wobec osób, które wydawały fałszywe oświadczenia, jak i samych obcokrajowców, którzy posługiwali się wyłudzonymi w ten sposób wizami.

bEidxqUv
bEidxqUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)