Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ukraińcy w Polsce zarabiają coraz więcej. "Dziś niewolnika na polskim rynku pracy nie znajdziemy"

29
Podziel się:

- Pracodawcy nie mają wyjścia. Muszą zacząć płacić - przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Według szacunków NBP w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców.
Według szacunków NBP w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców. (TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
bEKWyNTV

- Potrzebujemy więcej pracowników, mamy wzrost gospodarczy, ale brakuje rąk do pracy – przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w Polskim Radiu. - Pracodawcy nie mają wyjścia. Muszą zacząć płacić - dodała.

- Nie można powiedzieć, że płace w Polsce nie rosną. Mamy skokowy wzrost wynagrodzeń, a pracodawcy bardziej niż podwyżek boją się braku pracowników – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która była gościem "Sygnałów Dnia" w PR1.

Na antenie Polskiego Radia pytana była, czy przez napływ tańszej siły roboczej ze wschodu nasze pensje są wiąż stosunkowo niskie i czy płace nie rosłyby szybciej bez Ukraińców na ryku pracy. – To możliwe – przyznała minister. - Choć również Ukraińcy coraz bardziej się cenią. Wiedzą, że są potrzebni na naszym runku. Pracodawcy więc nie mają wyjścia. Muszą zacząć płacić - dodała.

bEKWyNTX

Jak pisaliśmy w money.pl, pensje pracowników z Ukrainy tylko od maja wzrosły nawet o jedną trzecią. To dane z raportu Upper Job. Jeszcze w maju pracownicy fizyczni z Ukrainy za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, a w lipcu stawka ta wzrosła do 12 złotych.

Zobacz także: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce:

W przypadku murarzy stawka godzinowa netto w maju wynosiła 20 zł, a w lipcu podskoczyła do 25 zł, czyli o jedną czwartą. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć tynkarze. W okresie maj-lipiec ich godzinowe zarobki wzrosły z 25 do 30 złotych - o jedną piątą.

bEKWyNUd

Najmniej, bo o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali 12 złotych netto za godzinę, a w lipcu mogą liczyć na 14 złotych.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców. Jak przekonywała minister Rafalska, nasza gospodarka potrzebuje więcej pracowników.

- Mamy wzrost gospodarczy i potrzeba rąk do pracy. Ale by go utrzymać, trzeba więcej płacić. Dziś niewolnika na polskim rynku pracy nie znajdziemy – podsumowała Rafalska.

bEKWyNUy
KOMENTARZE
(29)
ANTYKLERYKAŁ
3 lata temu
LUDNOŚĆ POLSKI KATOLICKIEJ TO "CHIŃCZYKI EUROPY " PRACUJĄCY ZA 500 EURO TYLKO WŁADZA WATYKAŃCZYKÓW I LUDZIE Z NIMI POWIĄZANI ŻYJĄ NA POZIOMIE NIEMIEC CZY FRANCJI !!!!!!!
komu bije dzw...
3 lata temu
Nauczyciel zarabia 1700 zł , a wynajem mieszkania 1500.
bkct
3 lata temu
W kraju szczesliwosci USA pracownicy zatrudniani przez agencje otrzymuja $11 za godzine przed podatkiem. To nie Polacy, Ukraincy, Meksykanie czy Chinczycy. To Amerykanie ledwo wiazacy koniec z koncem. Propaganda jest jeszcze bardziej napompowana niz w Polsce. To jest niewolnictwo. Good Bless America
bEKWyNUz
Henry
4 lata temu
Kompletny brak logiki w tym co podaja media. Z jednej strony pisza i mowia wrecz o boomie gospodarczym, wzroscie liczby miejsc pracy. Wydaje sie, ze to powinno pociagac za soba stopniowy acz konsekwentny wzrost plac i stawek. Niestety w tym kraju nic takiego nie ma miejsca. W zamian za to nie podnosi sie wynagrodzen i tym samym nie zatrzymuje sie ludzi ktorzy nadal masowo emigruja tylko sprowadza sie obcych np. Ukraincow ktorym mozna placic jeszcze mniej. Gospodarka rosnie ale nikt nie chce placic wiecej, to albo cos tu sie nie zgadza albo polskimi firmami zarzadzaja coraz bardziej pazerni Janusze. Na ich nieszczescie coraz czesciej okazuje sie, ze Ukraincy nie chca juz pracowac nawet za polskie stawki. Jestem ciekaw co wlasciciele firm teraz zrobia ?
dadas
4 lata temu
Otóż są niewolnicy, lekarze rezydenci - 12zł netto\h za dyżur w nocy ze śmieciówki w niedziele albo zablokowanie specjalizacji i 8-10lat życia w plecy ... nigdzie nie ma takich niewolniczych zapisów prawnych jak w tym systemie, sprawdzcie sami...
...
Następna strona