Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Uczestnictwo w PPK. "Poziom niezadowalający, coś trzeba zmienić"

227
Podziel się

Nie o tym myślał rząd PiS, gdy wprowadzał PPK. Choć to transparentna forma oszczędzania na emeryturę, a pieniądze trafiają na specjalne, indywidualne konto, pracownicy do PPK przekonani nie są. Ostatnie dane mówią same za siebie, rząd coś musi zmienić.

Uczestnictwo w PPK. "Poziom niezadowalający, coś trzeba zmienić"
Partycypacja w PPK na zbyt niskim poziomie. Dane są niezadowalające (money.pl, Rafał Parczewski)
bEhetTxN

Instytut Emerytalny przygotował raport dot. partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych w IV kwartale 2020 r. Kolorowo nie jest, nie o to rządowi chodziło.

Uczestnikami PPK jest dotąd ok. 1,65 mln osób zatrudnionych. Rząd szacuje, że łączna liczba uprawnionych do uczestnictwa w PPK to ok. 6,4 mln osób. Oznacza to, że partycypacja w PPK wyniosła w IV kwartale 2020 r. około 24-26 proc.

bEhetTxP

"Powyższe oznacza, że partycypacja w PPK wśród pracodawców zatrudniających od 20 do 249 osób, jest o kilkanaście punktów procentowych niższa niż ta, jaka miała miejsce w przypadku większych pracodawców" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Firma od zera w epidemii? Jak zrobić to szybko i bezpiecznie- money.pl i mBank webinar odc. 5

Jednym z ważniejszych wniosków raportu jest ten, który pokazuje, że choć umowy o zarządzanie PPK zawarły prawie wszystkie firmy do tego zobowiązane, to mamy do czynienia z niespodziewanie dużą liczbą podmiotów, w których 100 proc. osób zatrudnionych nie zdecydowało się na oszczędzanie w PPK.

bEhetTxV

"Aktualny poziom partycypacji w PPK należy uznać za niezadawalający i potrzebne jest podjęcie skutecznych działań celem jego zwiększenia" - to jedna z konkluzji raportu Instytutu Emerytalnego, który przygotowali: dr Antoni Kolek, dr Marcin Wojewódka oraz Oskar Sobolewski.

"Fakt, że termin na wdrożenie PPK dla średnich pracodawców został przesunięty z wiosny 2020 roku na jesień 2020 roku, powoduje, że należy przypuszczać, że większy wzrost liczby uczestników PPK będzie miał miejsce dopiero pod koniec 2020 roku" - zaznaczają autorzy dokumentu.

Za raportu wynika też, że zatrudnieni na umowach zlecenie mniej chętnie przystępują do PPK niż zatrudnieni na umowach o pracę, mimo zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Jednak badanie pokazało również, że osoby, które dołączyły do PPK, rzadko kiedy rezygnują z tej formy oszczędzania.

bEhetTxW

Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakładają, że uczestniczyć w tej formie oszczędzania mogą wszyscy, którzy spełniają kryteria wieku, stażu oraz formy wykonywania pracy.

W IV kwartale 2020 roku PPK oferowane są w Polsce przez 19 instytucji finansowych, a łączna wartość aktywów zgromadzonych na rachunkach uczestników PPK zbliżyła się do 3 mld zł.

Okoliczności powstania raportu związane są z obowiązkiem utworzenia PPK w podmiotach zatrudniających małej i średniej wielkości (od 20 do 249 osób zatrudnionych), które zobowiązane były do wdrożenia PPK do listopada 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhetTyq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
Marwk
5 miesięcy temu
Mam IKE jest 1% a inflacja ?jaka .Wniosek i tak cię okradna
Gip
5 miesięcy temu
Powód oczywisty zmieniające się rządy wprowadzają własne widzimisie , jaką mam gwarancje że tę kasę z PPK zostaną mi wypłacone? Jaką mam gwarancję że obecna lub inna frakcja polityczna nie wydłuży wieku emerytalnego? Nie mamy żadnych gwarancji co pokazał Donald Tusk. Ja się do PPK nie zapiszę ponieważ nie ufam rządzącym zmieniającym ciągle przepisy oraz zmieniających się przepisów.,
Wrrr
5 miesięcy temu
Było OFE pod palmami będzie ppk pod kasztanami.
bEhetTyr
Gośka
6 miesięcy temu
Ludzie nie mają zaufania i nawet nie analizując warunków z góry są nastawieni na nie. A ten program naprawdę sensownie wygląda, dlatego jak jeszcze trzeba coś na plus zmienić żeby przeciwnicy nabrali zaufania to niech zmieniają. Też ten rok, pandemia, problemy z pracą, zawirowań dużo dla wielu. To też z pewnością nie pomogło, ale mam nadzieję że przyszły rok będzie lepszy dla nas wszystkich.
AREK
6 miesięcy temu
Ja się wypisałem z PPK i po pytaniu dlaczego nie dostał bym tych pieniędzy na konto bankowe nastała cisza chyba wiadomo o co chodzi.
...
Następna strona