Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ubóstwo w Polsce. Tutaj dotyka co czwartą osobę

0
Podziel się:

W gospodarstwach, które w składzie miały co najmniej jedną osobę bezrobotną, zagrożonych ubóstwem jest 11,5 proc. osób.

Ubóstwo w Polsce. Tutaj dotyka co czwartą osobę
(włodi/CC/FLickr)

26,2 proc gospodarstw domowych w Świętokrzyskiem badanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej osiąga dochód netto na osobę poniżej granicy ubóstwa (768 zł 20 gr. miesięcznie) poinformował Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Z badania nt. ubóstwa w regionie wynika, że _ największy odsetek gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem występuje w powiecie kazimierskim (położonym na południowym krańcu regionu - PAP), w którym prawie 2/3 ankietowanych gospodarstw zadeklarowało dochody netto poniżej 763,20 zł na osobę _.

Jak diagnozuje Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, największym zagrożeniem pod tym względem jest bezrobocie. Kolejnymi czynnikami zwiększającymi zagrożenie ubóstwem jest wielodzietność oraz obecność w rodzinie niepełnosprawnych.

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Kielcach, _ w gospodarstwach domowych, które w swym składzie miały co najmniej jedną osobę bezrobotną, zagrożonych ubóstwem ustawowym było około 11,5% osób. W gospodarstwach z dwoma i więcej osobami bezrobotnymi problem ten dotyczył niemal co trzeciej osoby. _

Raport zwraca także uwagę na trudną sytuację rodzin rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni mniejszej niż 2 hektary. _ Wskaźniki zagrożenia ubóstwem były dla nich dwukrotnie wyższe niż dla ogółu osób w gospodarstwach domowych rolników _ - czytamy w raporcie.

Badano także wpływ wykształcenia członków rodzin na zagrożenie potencjalnym ubóstwem. Jak wynika z badania _ wyższe wykształcenie osoby będącej głową rodziny praktycznie wyklucza gospodarstwo domowe z populacji skrajnie ubogich. _

W najgorszej sytuacji były gospodarstwa, w których głowa rodziny posiada wykształcenie co najwyżej gimnazjalne. W tym przypadku stopa ubóstwa ustawowego wyniosła 14 proc. Nieco lepiej jest w przypadku wykształcenia zawodowego, gdzie wskaźnik ten wyniósł 9,5 proc.

Dziś zarząd województwa świętokrzyskiego przyjął informację z przeprowadzanego badania na temat problemu ubóstwa w województwie świętokrzyskim. Badanie wykonano na próbie 1260 wybranych losowo respondentów.

Czytaj więcej w Money.pl
To nie jest karalne. Ale policja czuwa Prawie 600 osób bezdomnych żyje w Warszawie - wynika z danych stołecznej straży miejskiej.
Co drugi Francuz jest biedny lub biednieje Rząd Francji przeznaczy co najmniej 2 mld euro na program walki z biedą.
Wskaźnik ubóstwa najniższy od 30 lat Wzrost zarobków pomógł milionowi ludzi w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wydobyć się w bieżącym roku z biedy - wynika z raportu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)