Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Trener – zawód przyszłości

0
Podziel się:

W najbliższych latach czeka nas rewolucja na rynku szkoleniowym. Firmy i instytucje będą bić się o najlepszych szkoleniowców i trenerów.

W najbliższych latach czeka nas rewolucja na rynku szkoleniowym. Firmy i instytucje będą bić się o najlepszych szkoleniowców i trenerów. Aby znaleźć się w tym elitarnym gronie, należy już teraz zacząć zdobywać doświadczenie.

A wszystko przez program operacyjny ,,Kapitał Ludzki". W latach 2007-2013 do Polski trafi ponad 9,5 mld euro. Budżet państwa dołoży prawie 1,5 mld euro. Ponad połowa z 11 mld euro przeznaczona zostanie na edukację dorosłych. Ze wsparcia programu będą mogły skorzystać firmy i instytucje, chcące szkolić swoich pracowników. Oznacza to, że wzrośnie zapotrzebowanie na usługi szkoleniowców i trenerów. Niektórzy z nich mają szansę stać się trenerami wewnętrznymi w największych polskich firmach i instytucjach.

Trenerem można zostać po dowolnym kierunku studiów na dowolnej uczelni. Ważne jest, aby umieć przekazywać wiedzę innym - w ciekawy i skuteczny sposób. Nie wystarczy jednak sama pasja. Obecnie działa w Polsce około dwóch i pół tysiąca firm szkoleniowych. Większość z nich stanowią firmy jednoosobowe prowadzone przez trenerów freelancerów. Konkurencja jest zatem duża. Aby się wybić, trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie, a przede wszystkim mieć udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z tej dziedziny.

Stawki za dzień szkolenia prowadzonego przez uznany autorytet trenerski przekraczają nierzadko 5000 złotych. Koninktura rynkowa powoduje jednak, że w jednym miesiącu można zarobić kilka tysięcy złotych, a w kolejnym - zero.

Czy można łatwo i szybko zrobić karierę w szkoleniach? Firmy organizujące kursy i szkolenia poszukują tylko najlepszych specjalistów. Decydując się na współpracę z danym trenerem, firma musi mieć pewność, że jej słuchacze będą zadowoleni z zajęć. Lecz aby wyrobić sobie nazwisko i pozycję w branży, trzeba pracować na to co najmniej kilka lat.

Istnieją jednak specjalne szkoły, w których można nauczyć się podstawowych umiejętności przydatnych w pracy trenera. Oprócz doskonałej znajomości swojej dziedziny wiedzy, każdy szkoleniowiec musi bowiem nie tylko skutecznie przekazywać posiadaną wiedzę swoim słuchaczom. Absolwenci szkół trenerskich potrafią: zdiagnozować potrzeby szkoleniowe, opracować program szkolenia i scenariusz poszczególnych zajęć. Każdy potencjalny szkoleniowiec musi ponadto poprowadzić pewną ilość tak zwanych ,,godzin warsztatowych", a na końcu przeprowadzić ewaluację swojego szkolenia.

Jakie szkolenia można prowadzić po ukończeniu szkoły dla trenerów? Najczęściej są to tak zwane psychologiczne szkolenia miękkie. Należą do nich: efektywna komunikacja, negocjacje, przywództwo, motywowanie, autoprezentacja, mnemotechniki i walka ze stresem. Nauka w tego typu szkole trwa około czterech semestrów i daje gruntowne przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania ,,wolnego" zawodu szkoleniowca. Kluczową kwestią jest jednak nabycie doświadczenia w prowadzeniu jak największej ilości szkoleń wśród różnych grup słuchaczy. W ten sposób buduje się prestiż własnego nazwiska jako trenera.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)