Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szykują się wielkie zwolnienia w PZU?

0
Podziel się:

Według Solidarności w ciągu 3 lat ma zostać zwolnionych około 4,5 tys. pracowników.

Szykują się wielkie zwolnienia w PZU?

W ciągu 3 lat z pracy w największej ubezpieczalni odejdzie około 4,5 tysiąca pracowników. Już w 2010 roku można się spodziewać 2 tysięcy zwolnień - napisała w liście do premiera _ Solidarność _ działająca w PZU.

na zdjęciu Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU

Przedstawiciele związku podkreślili, że zarząd PZU zdecydował w grudniu 2009 roku o kontynuowaniu restrukturyzacji spółki, w tym zwolnień pracowników. Związkowcy nie wykluczają akcji protestacyjnej pracowników PZU._ _

_ Solidarność _ zaapelowała do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań dotyczących ratowania miejsc pracy w spółce. W tej sprawie związki skierowały list do szefa rządu.

Rzecznik firmy Michał Witkowski wyjaśnił, że informacje przesłane przez związki zawodowe są nieprawdziwe i godzą w dobre imię spółki, jej zarządu i pracowników._ _

_ - Zarząd PZU rozumie rolę związków zawodowych. Polskie prawo reguluje zadania i odpowiedzialność zarządu oraz reprezentacji załogi. Trudno jest zaakceptować fakt, iż związki zawodowe zamiast przewidzianego prawem dialogu z pracodawcą i dyskusji na forach do tego przeznaczonych upubliczniają i przesyłają do mediów informacje nieprawdziwe, godzące w dobre imię spółki, jej zarządu i pracowników. To zła praktyka _ - ocenił rzecznik.

Witkowski zaznaczył, że pod koniec grudnia 2009 r. zarządy PZU SA i PZU Życie SA podjęły decyzję o restrukturyzacji przedsiębiorstwa_ : - Planowane zmiany mają na celu zapewnienie stabilnego i efektywnego działania firmy w przyszłości. Związane są one z koniecznością uproszczenia i zapewnienia większej efektywności w ramach struktury organizacyjnej Grupy PZU _ - powiedział.

Witkowski dodał, że decyzja o restrukturyzacji firmy była poprzedzona szeregiem badań i analiz: - _ Jest krokiem niezbędnym, aby zapewnić Grupie PZU dalszy stabilny rozwój i wzmocnić jej pozycję rynkową, zwłaszcza w kontekście planowanego wejścia naszej firmy na giełdę. Szczegóły dotyczące kolejnych etapów restrukturyzacji, zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego, komunikowane będą w pierwszej kolejności pracownikom, a później mediom, a za ich pośrednictwem opinii publicznej _ - wyjaśnił rzecznik PZU.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce, jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.
Przyjęta w październiku 2008 r. przez zarząd i radę nadzorczą spółki strategia na lata 2009-2011 zakłada zatrzymanie spadku udziału firmy w rynku ubezpieczeniowym. _ - Pierwsze pozytywne efekty widzimy już dzisiaj _ - zaznaczył rzecznik.

Witkowski mówił wcześniej, że zatrudnienie liczone w etatach w PZU oraz PZU Życie wynosi łącznie około 15 tysięcy.

_ - W sierpniu 2009 roku rozpoczęto zwolnienia grupowe w centrali PZU i PZU Życie w Warszawie. Finalnie porozumienie ze związkami zawodowymi stanowiło, że zwolnienia obejmą maksymalnie 500 osób w centralach obu firm _ - wyjaśnił Witkowski.

Na początku grudnia 2009 roku nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU upoważniło zarząd spółki do podjęcia działań mających na celu przygotowanie spółki do wejścia na giełdę do końca 2012 roku. Minister skarbu Aleksander Grad oceniał w listopadzie, że do debiutu spółki GPW mogłoby dojść w pierwszym półroczu 2010 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)