Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szwajcarzy bronią się przed pracownikami z nowych państw UE

0
Podziel się:

Rząd w Bernie przywrócił limity dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym Polski.

Szwajcarzy bronią się przed pracownikami z nowych państw UE
(malias/CC/Flickr)

Rząd szwajcarski podjął decyzję o tymczasowym przywróceniu kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE - Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Unia Europejska zareagowała krytycznie.

_ - Ubolewam nad podjętą dziś przez szwajcarską Radę Federalną decyzją, by przywrócić ograniczenia liczbowe dla pewnych kategorii zezwoleń na pobyt w odniesieniu do obywateli UE pochodzących z ośmiu państw członkowskich. Oceniam ten krok jako naruszenie porozumienia o swobodnym przepływie osób w kształcie po poprawkach z 2004 roku. Porozumienie to nie pozwala na wprowadzanie jakichkolwiek rozróżnień pomiędzy obywatelami UE _ - oznajmiła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w komunikacie.

Jej zdaniem decyzji Berna _ nie usprawiedliwia ani sytuacja gospodarcza na rynku pracy, ani też liczba obywateli UE starających się o osiedlenie w Szwajcarii _.

Według porozumienia podpisanego przez UE ze Szwajcarią w 2004 roku, po pierwszej fali rozszerzenia Unii, Szwajcaria mogła stosować restrykcje na rynku pracy wobec nowych państw członkowskich, ale tylko do końca kwietnia 2011 roku. Obecnie, po tym terminie, _ nie ma już żadnych podstaw prawnych, by wprowadzać rozróżnienia między starymi a nowymi krajami _ Unii - powiedziała rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz.

Dodała, że jedyny wyjątek stanowią Rumunia i Bułgaria, bo one weszły do UE później i wobec tych państw obowiązuje jeszcze osobne _ rozwiązania przejściowe _ między UE a Szwajcarią.

Między Szwajcarią a UE istnieje porozumienie o swobodzie wyboru miejsca pracy, ew. miejsca zamieszkania; jednym z warunków jest umowa o pracę. Dla ośmiu nowych państw członkowskich UE przewidziano w Szwajcarii ograniczenia w siedmioletnim okresie przejściowym, który upłynął 1 maja 2011 roku.

Do 31 maja 2014 roku możliwe jest wprowadzenie specjalnej klauzuli ochronnej i właśnie na to zdecydował się rząd szwajcarski. Ale - jak powiedziała Maja Kocijanczicz - tylko wobec wszystkich krajów z UE, bez rozróżniania na nowe czy stare kraje.

Minister sprawiedliwości Simonetta Sommaruga poinformowała w środę, że w przypadku obywateli nowych państw UE od 1 maja liczba zezwoleń na pobyt i pracę w Szwajcarii będzie ograniczona do ok. 2 tys. rocznie; w zeszłym roku wydano 6 tys. takich zezwoleń.

Rząd szwajcarski wskazał, że tempo imigracji budzi obawy o takie kwestie, jak integracja, przestrzeganie płacy minimalnej i warunki pracy. _ Neue Zuercher Zeitung _ wskazuje, że warunkiem wprowadzania ograniczeń w ruchu osobowym jest wzrost liczby zezwoleń na pobyt o co najmniej 10 proc. ponad średnią z poprzednich trzech lat.

Szwajcarski dziennik _ Blick _ pisze, że wśród obywateli nowych państw UE, którzy po 1 maja 2011 roku przybyli pracować do Szwajcarii, najwięcej było Polaków.

Przed końcem br. rząd szwajcarski ma ponownie ocenić sytuację w zakresie imigracji z nowych państw UE i zdecydować, czy tymczasowe kwoty będą obowiązywać do końca maja 2014 roku. Później, jak podkreśla _ Blick _, będzie już obowiązywać pełna swoboda ruchu osobowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec emigracji. Połowa Polaków wróciła Trwający od kilku lat kryzys gospodarczy spowodował, że mniej Polaków decydowało się na migrację z Polski.
Dowcipy w pracy. Zobacz jak to robimy Jak dowcipy w pracy, nawet te _ grube _ przekładają się na sukces firmy? Oto wyniki badań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)