Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szukasz pracy? Atrakcyjni mają łatwiej

0
Podziel się:

Atrakcyjność fizyczna kandydata (lub kandydatki) do pracy może mieć wpływ na to, jak zostanie on oceniony.

Szukasz pracy? Atrakcyjni mają łatwiej
(Nyul/Dreamstime.com)

W rekrutacjach najwyżej oceniani są atrakcyjni mężczyźni aplikujący na wysokie stanowiska w typowo męskich zawodach. Panom rekruterzy przypisują też wyższą inteligencję niż paniom - wynika z badań przeprowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

W badaniu wzięło udział 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn), które zawodowo zajmują się rekrutacją pracowników w przedsiębiorstwach i agencjach doradztwa personalnego. Średnia ich wieku wynosiła 31 lat, a średni czas pracy na stanowisku rekruterskim 4 lata. W czasie eksperymentu badanym przedstawiano CV wraz z dołączonymi do nich zdjęciami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m93386.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kobiety;w;pracy;przelamuja;stereotypy,108,0,1041516.html) Kobiety w pracy przełamują stereotypy Kobiety decydujące się na pracę w _ męskim _ zawodzie są często nie tylko prawdziwymi specjalistkami w swoim fachu, ale i pasjonatkami w jednym. Okazało się, że atrakcyjność fizyczna kandydata (lub kandydatki) do pracy może mieć wpływ na to, jak zostanie on oceniony. Osoby atrakcyjne były oceniane jako bardziej szczere, inteligentne, sympatyczne, ugodowe i dynamiczne niż osoby nieatrakcyjne. Wygląd nie miał wpływu jedynie na to, jak oceniane było doświadczenia i pracowitość kandydatów.

Atrakcyjnosć szczególnie ważna była przy ocenianiu panów. Najwyższe rekomendacje od rekruterów otrzymali w doświadczeniu atrakcyjni mężczyźni i to niezależnie od typu pracy, do jakiej aplikowali. Najlepsze noty przyznawane były jednak przystojnym panom aplikującym na wysokie i typowo męskie stanowiska.

Atrakcyjność kobiet miała już mniejszy wpływ na to, jak były oceniane. Różnica była widoczna jedynie w przypadku, gdy aplikowały one do pracy typowo damskiej (np. sekretarki) - wtedy atrakcyjne kandydatki miały większe szanse od tych nieatrakcyjnych.

Eksperyment pokazał też, jak mocno zakorzenione są stereotypy na temat różnic inteligencji między płciami. _ Inteligencja mężczyzn została oceniona istotnie wyżej niż kobiet, co można tłumaczyć teorią ewolucyjną, według której mężczyzna to przede wszystkim strateg i taktyk, ewolucyjnie zaprogramowany do zapewnienia bytu _ - komentuje autorka badania, Natalia Ruszkowska.

Z badania wynikło też, że przy ocenie szczerości kandydatów duże znaczenie odgrywał sposób postrzegania danego zawodu w kategoriach męskich lub damskich. Osoby aplikujące do pracy w zawodach typowo męskich (np. budowlańcy) byli oceniani jako bardziej szczerzy niż kandydaci do prac przypisywanych płci pięknej.

Wpływ na oceny rekruterów miał także rodzaj stanowiska, o które ubiegał się kandydat. Osoby aplikujące na wysoką pozycję w strukturze firmy są postrzegane lepiej pod względem doświadczenia, pracowitości, inteligencji oraz dynamiczności niż kandydaci ubiegający się o niższe stanowiska.

Badanie przeprowadziła Natalia Ruszkowska w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem dr Hanny Bednarek z Katedry Psychologii Poznawczej SWPS.

Czytaj więcej o różnicach między kobietami a mężczyznami
Przez to kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Młode kobiety wolą pracę ciekawą niż dobrze płatną. Z kolei młodzi mężczyźni, chcą aby ich praca była zarówno interesująca, jak i lukratywna - to wynik ankiety przeprowadzonej przez amerykański "Projekt Nowa Praca".
Transseksualna posłanka o kobiecości i Dniu Kobiet Anna Grodzka z Ruchu Palikota, zarzuca Leszkowi Millerowi męski szowinizm.
Naukowcy wiedzą, kto w Polsce żyje najdłużej Badali kto ma w Polsce największe szanse na długie życie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)