Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szef MSW porozmawia o podwyżkach

0
Podziel się

Jacek Cichocki zapewnił, że podczas prac nad budżetem na rok 2013 będzie postulował podwyżkę po 300 zł dla funkcjonariuszy wszystkich mu podległych służb.

Szef MSW porozmawia o podwyżkach
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)
bDRPeltx

Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki (na zdjęciu) spotka się dziś ze związkami zawodowymi Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w sprawie ewentualnych podwyżek uposażeń. Szef MSW przedstawi wnioski z analizy budżetów podległych mu służb.

_ - Jesteśmy otwarci na dialog. Chcemy usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać _ - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Przed kilkoma dniami Cichocki przyznał, że wnioski płynące z analizy tych budżetów _ nie są bardzo obiecujące _. Zapewnił jednocześnie, że podczas prac nad budżetem na rok 2013 będzie postulował podwyżkę po 300 zł dla funkcjonariuszy pozostałych służb podległych MSW.

bDRPeltz

Podwyżki, mniej więcej po 300 zł brutto, od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy zapowiedział podczas expose premier Donald Tusk. To wywołało protest m.in. przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.

Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych MSW, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. W związku z tym 19 grudnia Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, powołała ogólnopolski komitet protestacyjny.

Przed świętami Bożego Narodzenia - na znak protestu - oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. 10 stycznia funkcjonariusze SG przeprowadzili tzw. strajk włoski na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. 12 stycznia w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, miastach - organizatorach Euro 2012 - odbyły się pikiety.

Federacja zapowiada, że jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego efektu zapadną decyzje o dalszych formach protestu. Akcje protestacyjne poparli związkowi celnicy.

bDRPeltF

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkowania. Mogą jednak oni podejmować akcje protestacyjne w innych formach, np. oflagować komendy i posterunki, prowadzić tzw. strajk włoski czy też uczestniczyć w pikietach. Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu MSW zarezerwowano ponad 200 mln zł.

Czytaj o sytuacji w służbach mundurowych
Są niezadowoleni z Gowina. Chcieli kalendarza Bez konkretów, zakończyło się spotkanie przedstawicieli Związku Zawodowego Służby Więziennej z ministrem sprawiedliwości.
"To osłabia bezpieczeństwo nas wszystkich" _ - To bulwersująca sprawa - _mówi Jarosław Zieliński.
Mundurowi idą na urzędy. Czego żądają? Funkcjonariusze służb mundurowych będą pikietować w południe urzędy wojewódzkie w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.
bDRPelua
Źródło:
KOMENTARZE
(0)