Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Szef może skontrolować maile pracowników

0
Podziel się:

Może też korzystać z czytników biometrycznych i wykrywaczy kłamstw.

Szef może skontrolować maile pracowników

Coraz więcej pracodawców korzysta z czytników biometrycznych i wykrywaczy kłamstw - pisze _ Gazeta Prawna _. Na potrzeby kontroli podwładnych firmy stosują także alkomaty, programy nadzorujące pocztę elektroniczną i nagrania wideo.

Tymczasem Kodeks Pracy zabrania pracodawcom pozyskiwania tych informacji nawet jeśli zgodzą się na to podwładni lub kandydaci do pracy. Jest to możliwe wyłącznie, gdy przepisy szczególne, na przykład te dotyczące Służby Celnej lub policji, dają im takie uprawnienie.

Nawet za zgodą podwładnych przełożeni nie powinni poddawać ich badaniom wariografem, przeprowadzać testów psychologicznych i pobierać od nich danych biometrycznych, z zastrzeżeniem sytuacji, w której dotyczy to ochrony tajemnic przedsiębiorstwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Szef może sprawdzać służbową korespondencję pracownika. Może w ten sposób dowiedzieć się, jak dużo prywatnych wiadomości otrzymuje podwładny. Nie wolno mu jednak przeglądać prywatnych e-maili, gdyż to narusza prywatność pracownika- czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

| Z art. 111 kodeksu pracy wynika jednak, że pracodawca ma szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, czyli np. jego wizerunek, tajemnicę korespondencji lub cześć. |
| --- |

Pracownicy, którzy uznają, że kontrola narusza ich dobra osobiste, mogą albo złożyć skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub zaskarżyć pracodawcę do sądu z tytułu naruszenie dóbr osobistych.

_ _

wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)