Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Szara strefa. Czym jest? Dlaczego powstaje?

4
Podziel się:

Szara strefa to groźne zjawisko dla finansów państwa. Czym jest szara strefa i dlaczego powstaje?

Szara strefa. Czym jest? Dlaczego powstaje?
Szara strefa. Czym jest? (Pixabay)

Szara strefa. Czym jest?

Szara strefa to finansowy obszar gospodarki państwa, którego dochody osiągane z działalności niezakazanej przez prawo, są ukrywane w całości lub w części przed organami administracji państwowej, podatkowej czy celnej. Jest nielegalnym obrotem legalnymi towarami i usługami.

Szara strefa łączona jest z pracą na czarno. Wiąże się to z łamaniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Wysokie podatki powodują iż pracownicy lub przedsiębiorcy wybierają szarą strefę, która oferuje wyższe dochody.

Wśród najważniejszych elementów polityki państwa walczącego z szarą strefą wskazać należy przede wszystkim takie działania jak:

  • upraszczanie systemu podatkowego,
  • obniżanie obciążeń fiskalnych,
  • ograniczanie pozapodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem działalności,
  • zmniejszanie liczby regulacji, w tym liczby koncesji i pozwoleń.

Szara strefa. Dlaczego powstaje?

Szara strefa w Polsce jest częstym sposobem pracodawcy na obniżenie kosztów zatrudnienia. Z kolei dla pracownika korzyścią jest lepiej płatna lub jedyna możliwa do znalezienia praca. Rząd od lat walczy z szarą strefą, ale istotnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu szarej strefy jest niska jakość usług publicznych oraz niska kultura prawna administracji publicznej.

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu szarej strefy jest błędnie prowadzona pomoc społeczna, która prowadzi do uzależnienia i dalszego zmniejszenia szans na zatrudnienie w oficjalnym stosunku pracy. Pracownicy, by nie stracić zasiłków ze strony państwa decydują się na pracę na czarno, co bardziej opłaca się pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Wartburg & Tr...
2 lata temu
"Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu szarej strefy jest błędnie prowadzona pomoc społeczna, która prowadzi do uzależnienia i dalszego zmniejszenia szans na zatrudnienie w oficjalnym stosunku pracy. " W końcu ktoś to powiedział głośno.
Soy el capit...
2 lata temu
"...upraszczanie systemu podatkowego, zmniejszanie liczby regulacji " W Polsce w 2020 nadal mają średniowieczny skomplikowany system podatkowy oraz sposób myslenia by za wszelkącenę trzymać armię urzędników. Do Polski to tylko na emeryturę...
Hmmm
2 lata temu
Podatki w Polsce to komunizm. Czyli przekazywanie zysków ludzi ciężko pracujących innym. Dlatego ludzie ciężko pracujący się buntują i przechodzą do szarej strefy. Wolą dać sami z siebie potrzebującym niż mieszać w to państwo. Ostatecznie lepiej widzą dookoła kto potrzebuje niż urzędnik w Warszawie.
Waldek 14l
2 lata temu
W TymKraju nie oplaca się oficjalne pracować. Dlatego jest szara strefa.