Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Sytuacja na rynku pracy: Jest coraz lepiej

0
Podziel się:

W najbliższych miesiącach bezrobocie będzie spadać, ale to niestety efekt czynników sezonowych.

Sytuacja na rynku pracy: Jest coraz lepiej
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

W najbliższym miesiącach bezrobocie będzie spadać, ale to niestety efekt czynników sezonowych. Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, w lipcu, trzeci raz z rzędu, się obniżył - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ - Dotychczasowe, pozytywne zmiany nadal głównie wynikają z oddziaływania czynników o charakterze sezonowym _ - napisali w komentarzu autorzy badania.

Ich zdaniem o trwałości ożywienia na razie jeszcze trudno mówić, zwłaszcza, że zmiany na rynku pracy pojawiają się zazwyczaj z pewnym opóźnieniem w stosunku do zmian ogólnej aktywności gospodarki.

_ - Aktualnie wszystkie składowe wskaźnika informują o spodziewanej w najbliższych miesiącach poprawie na rynku pracy. Jednak w przypadku niewielu składowych poprawa ta przeradza się w trwałą tendencję. Do trwałych pozytywnych zmian zaliczyć można zmniejszającą się liczbę zwolnień grupowych oraz poprawę nastrojów przedsiębiorców w na temat ogólnej kondycji gospodarki oraz kształtowania się wielkości zatrudnienia _ - dodali.

_ - Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym właściwie nie zmienia się w ostatnich miesiącach i w lipcu br. wyniosła 13,4 proc. _ - napisał BIEC.

Jak zaznaczyli dalej autorzy badania zmienną, która w największym stopniu przyczyniła się do spadku wskaźnika, była liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z PUP-ów z tytułu podjęcia zatrudnienia.

_ - W lipcu pracę znalazło o około 10 tys. osób więcej niż przed miesiącem, co oznacza ok. 9 proc. wzrost w skali miesiąca. Również w ujęciu rocznym liczba bezrobotnych, którzy podjęli pracę wzrosła. W lipcu br. pracę znalazło o ponad 20 tys. osób więcej w porównaniu do lipca ubiegłego roku (wzrost na poziomie 22 proc). Wzrost wyrejestrowań z bezrobocia związany jest ze zwiększoną w ostatnich miesiącach podażą nowych miejsc pracy _ - napisali w komentarzu.

Jak podkreślili autorzy badania mimo zwiększonego napływu ofert zatrudnienia, w lipcu br. znacząco wzrosła liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne.

_ - Zmniejszony napływ nowych bezrobotnych odnotowano w tym roku jedynie w maju i czerwcu. Jednak te dwumiesięczne spadki nie przerodziły się w trwałą tendencję _ - napisali.

Ponadto drugi miesiąc z rzędu płyną pozytywne informacje z danych na temat liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy.

_ - Wiele wskazuje na to, że główną falę zwolnień grupowych mamy już za sobą. Po nieznacznej korekcie w dół, odnotowanej w ubiegłym miesiącu, w lipcu br. liczba osób zwolnionych w tym trybie zmalała o blisko 1 tys. osób, co daje spadek na poziomie 1 proc. w ujęciu miesięcznym _ - podano.

_ - Utrzymują się pozytywne tendencje wśród bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zmniejsza się liczba bezrobotnych wśród osób młodych, osób po 50-tym roku życia, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, osób bez kwalifikacji zawodowych oraz wśród samotnie wychowujących dzieci. Ostatnie dane (za czerwiec 2013 roku) wskazują, iż odnotowano znaczący, bo blisko 4 proc. spadek agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Kwota wypłaconych świadczeń rosła nieprzerwanie od czerwca 2012 roku _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Młodzi Irlandczycy szukają pracy za granicą Ponad jedną trzecią emigrantów stanowią młode osoby w wieku 15-24 lat.
Bezrobocie spadło na chwilę, ale są inne powody do optymizmu Wreszcie coś ruszyło. Spadło nieco bezrobocie, ale przede wszystkim więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. Co dalej?
Polskę też czeka ożywienie gospodarcze? W sierpniu wyraźnie poprawiła się koniunktura w Niemczech i całej strefie euro. Jak na ostatnie dane zareaguje polska gospodarka?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)