Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Strajk na kolei zawieszony. Będą podwyżki

0
Podziel się

Zarząd PKP PLK i kolejarskie związki zawodowe podpisały porozumienie, na mocy którego pracownicy spółki otrzymają po 115 zł podwyżki.

Strajk na kolei zawieszony. Będą podwyżki
(faxepl/CC/Flickr)
bDKxbjTp

Zarząd PKP PLK i kolejarskie związki zawodowe podpisały porozumienie, na mocy którego pracownicy spółki otrzymają po 115 zł podwyżki - poinformowała w czwartek Solidarność. Dodano, że związek zawiesza swoje plany ws. strajku.

Jak poinformowała Solidarność w przesłanym PAP oświadczeniu, porozumienie dotyczy wzrostu płac, a także szczegółów programu dobrowolnych odejść w spółce. Porozumienie zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

_ - Domagaliśmy się podwyżek nie mniejszych niż 150 zł, pracodawca proponował wzrost płac tylko o 90 zł. W rezultacie krakowskim targiem udało nam się wynegocjować 115 zł wzrostu uposażenia zasadniczego dla każdego pracownika PLK. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam wynegocjować kolejne podwyżki, bo w porozumieniu zawarliśmy zapis obligujący pracodawcę do podjęcia kolejnych rokowań płacowych _ - stwierdził cytowany w komunikacie rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ _ Solidarność _ Stanisław Kokot.

bDKxbjTr

Program dobrowolnych odejść ma być rozpisany na kilka lat. Osoby odchodzące z pracy w zależności od stażu otrzymają po 8-15 tys. zł. Jak informują związkowcy, do 2015 roku zatrudnienie w PKP PLK ma spaść o 4,5 tys. pracowników.

Zawarcie porozumienia oznacza, że związkowcy nie będą realizować swoich planów dotyczących strajku. Do 30 maja w spółce miało zostać przeprowadzone referendum strajkowe. Pytanie miało brzmieć _ czy jesteś za podjęciem wszelkich działań, do strajku generalnego włącznie, w celu uzyskania wzrostu wynagrodzenia zasadniczego? _. Związkowcy planowali zorganizować 4 czerwca dwugodzinny strajk ostrzegawczy.- _ Nie odwołujemy tych działań, lecz je zawieszamy do czasu realizacji porozumienia _ - poinformował Kokot. Do nadania depeszy PAP nie uzyskała stanowiska PKP PLK.

O strajkach na kolei czytaj więcej w Money.pl
Kolej stanie przed Euro? Związkowcy grożą Związkowcy z PKP PLK domagają się podwyżek. Zapowiadają referendum strajkowe.
Będzie wielki strajk. Ale dopiero po Euro Decyzja o ewentualnym strajku na kolei zapadnie po 1 lipca, czyli po Euro 2012.
bDKxbjTS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)