Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Stażyści walczą o płace. Piszą do Brukseli

0
Podziel się:

Europejskie Forum Młodzieży zabiega o uchwalenie unijnego dokumentu o wynagradzaniu, by stażystom wystarczyło na utrzymanie.

Stażyści walczą o płace. Piszą do Brukseli
(Nejron/Dreamstime)

Europejskie Forum Młodzieży zabiega w Komisji Europejskiej o uchwalenie unijnego dokumentu o wynagradzaniu stażystów tak, by wystarczyło im na utrzymanie.

Coraz więcej pracodawców organizuje staże tłumacząc, że zapłatą jest zdobywanie przez młodych ludzi doświadczenia. Jak powiedziała IAR prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz pracownik, który przychodzi do firmy bez przygotowania, jest dla przedsiębiorcy obciążeniem finansowym.

Według Henryki Bochniarz nakazanie przedsiębiorcom wypłacania wszystkim stażystom wynagrodzeń sprawiłoby, że wiele osób nie miałoby gdzie odbywać praktyk. Pracodawcy nie chcieliby ich przyjmować, gdyż obciążenia finansowe byłyby zbyt duże.

Henryka Bochniarz przyznała, że bywają przedsiębiorcy, dla których staże stały się wymówką by nie zatrudniać ale też nie płacić. Tacy przedsiębiorcy z pewnością nie zdobędą dobrych, lojalnych pracowników - uważa.

Obecnie w najlepszej sytuacji są ci młodzi ludzie, którzy nie muszą żądać od pracodawcy zapłaty za staż, bo pracodawca sam o nich zabiega. W takiej komfortowej sytuacji są zwłaszcza inżynierowie i informatycy.

Czytaj w Money.pl
Szturmują policję. W tych miastach najbardziej W szeregi formacji ma wstąpić ponad pięć tysięcy osób. Chętnych jest dziesięciokrotnie więcej.
Przeciętna pensja najwyższa w historii Kryzys? Średnie wynagrodzenie w firmach na rekordowym poziomie.
Chce zmienić urzędy pracy. Uda mu się? Według szefa resortu pracy i polityki społecznej urząd pracy powinien być miejscem, gdzie aktywizuje się osoby do szukania pracy, a nie tylko je rejestruje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)