Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stażyści walczą o płace. Piszą do Brukseli

0
Podziel się

Europejskie Forum Młodzieży zabiega o uchwalenie unijnego dokumentu o wynagradzaniu, by stażystom wystarczyło na utrzymanie.

Stażyści walczą o płace. Piszą do Brukseli
(Nejron/Dreamstime)
bDgvaVhN

Europejskie Forum Młodzieży zabiega w Komisji Europejskiej o uchwalenie unijnego dokumentu o wynagradzaniu stażystów tak, by wystarczyło im na utrzymanie.

Coraz więcej pracodawców organizuje staże tłumacząc, że zapłatą jest zdobywanie przez młodych ludzi doświadczenia. Jak powiedziała IAR prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz pracownik, który przychodzi do firmy bez przygotowania, jest dla przedsiębiorcy obciążeniem finansowym.

Według Henryki Bochniarz nakazanie przedsiębiorcom wypłacania wszystkim stażystom wynagrodzeń sprawiłoby, że wiele osób nie miałoby gdzie odbywać praktyk. Pracodawcy nie chcieliby ich przyjmować, gdyż obciążenia finansowe byłyby zbyt duże.

Henryka Bochniarz przyznała, że bywają przedsiębiorcy, dla których staże stały się wymówką by nie zatrudniać ale też nie płacić. Tacy przedsiębiorcy z pewnością nie zdobędą dobrych, lojalnych pracowników - uważa.

bDgvaVhP

Obecnie w najlepszej sytuacji są ci młodzi ludzie, którzy nie muszą żądać od pracodawcy zapłaty za staż, bo pracodawca sam o nich zabiega. W takiej komfortowej sytuacji są zwłaszcza inżynierowie i informatycy.

bDgvaViq
KOMENTARZE
(0)