Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Stawka godzinowa się sprawdza? Co 7 firma zaniża pensję minimalną

49
Podziel się:

Przez rok obowiązywania stawki minimalnej PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm.

Przez rok obowiązywania stawki minimalnej PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm.
Przez rok obowiązywania stawki minimalnej PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm. (JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

13,7 zł za godzinę, tyle wynosi minimalna stawka obowiązująca od roku w Polsce. Jak przekonuje Państwowa Inspekcja Pracy, liczba przedsiębiorstw, które się do niej nie stosują, jest względnie mała.

Stawka godzinowa dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub świadczące usługę. Przez rok jej obowiązywania PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm. W tym czasie wykryła nieprawidłowości w 15 proc. przedsiębiorstwach – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jednym ze sposobów obchodzenia stawki minimalnej odkrytych przez PIP było potrącanie z wynagrodzenia np. zobowiązując do pokrycia kosztów wynajmu urządzeń służących do pracy lub korzystania ze służbowego umundurowania.

Najwięcej problemów dotyczyło jednak nawet nie zaniżania pensji minimalnej, taka sytuacja miała miejsce tylko w co siódmej skontrolowanej firmie, ale obowiązek ewidencjonowania czasu wykonywania usług.

Jak tłumaczy "DGP", przyczyniły się do tego przepisy, które nie precyzują, w jaki sposób należy spełnić ten obowiązek.

Zobacz także: Wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej:

Innym problem pojawiającym się w polskich firmach jest nie przestrzeganie obowiązku wypłacania wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu. Chodzi o oczywiście, o te umowy zawierane na czas dłuższy niż miesiąc.

Wśród nielicznych, acz wciąż jednak spotykanych przypadków znalazły się wypłaty pensji w formie niepieniężnej.

W sumie inspektorzy nałożyli 292 mandaty na łączną kwotę 370 tys., a do sądów trafiło około 100 spraw.

Jak zapewnia PIP, w tym roku inspektorzy będą kontrolować maszyny, urządzenia oraz środki ochrony indywidualnej w ramach krajowego systemu nadzoru rynku. Ocenią ich zgodność z wymaganiami zasadniczymi przed wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku. Sprawdzą wypełnianie przez pracodawców obowiązków nałożonych przez unijne rozporządzenia dotyczące chemikaliów.

Jak podaje Inspekcja, planowane są również kontrole zakładów różnych branż gospodarki o wysokiej skali zagrożeń wypadkowych i zawodowych, zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zakładów przetwórstwa przemysłowego, zakładów budowlanych, a także firm działających w leśnictwie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
WYRÓŻNIONE
COMOR
7 lat temu
Wyraźnie powiedział " Zmień pracę, weź kredyt" i po problemach ;)
Konrad
7 lat temu
A co z tysiącami budowlancami.kierowcami i ludźmi zatrudnianymi w różnych zawodach na najniższą krajową. Reszta pod stołem.kierowca pracuje po kilkanaście godzin na dobę co jest udokumentowane na Tacho.a gdzie jest wynagrodzenie za nadgodziny.kto kiedy zrobi z tym porządek...????
Obywatel
7 lat temu
PIP to farsa i kpina
NAJNOWSZE KOMENTARZE (49)
St
7 lat temu
Firm coraz mniej to i proceder niknie jak zostają giganty.
Marko
7 lat temu
Łatwo oceniać z bezpiecznej pozycji pracownika i mieć pretensje o czasami lepszy samochód szefa, który jednak bierze na siebie ogromne ryzyko, pracę po 15h dziennie i stres.
trzynascie
7 lat temu
13,7 to w 2018, w 2017 było 13 a piszecie "od roku"
agresssor
7 lat temu
Pracodawcy - hieny zatrudniają na staż, np sklep. płacą 800 na rękę . a potem won i następny. Polak potrafi
bary
7 lat temu
A kiedy PIP zajmie sie firmami transportu samochodowego?Przeciez to Himalaje patologi.Niestety z jakis dziwnych przyczyn lokowane na prowincji.
...
Następna strona