Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Średnia krajowa w 2019 roku wyniosła 4918 zł brutto. Realna podwyżka to niecałe 5 procent

377
Podziel się:

Średnia krajowa w 2019 roku wyniosła 4918,17 zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. To o 600 zł więcej niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu m.in. zarobków w budżetówce przeciętne zarobki okazują się niższe niż w średnich i dużych firmach.

Średnia krajowa systematycznie rośnie.
Średnia krajowa systematycznie rośnie. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)

Główny Urząd Statystyczny podsumował 2019 rok pod względem zarobków. W przeciwieństwie do danych publikowanych co miesiąc (tzw. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw), tym razem uwzględnił nie tylko firmy zatrudniające co najmniej 9 osób, ale także m.in. pracowników budżetówki. Okazuje się, że wynagrodzenia są wyraźnie niższe.

Przypomnijmy, że ostatnie statystyki mówiły o rekordowych zarobkach. W grudniu było to 5600 zł brutto, a w całym roku średnio 5169 zł brutto. Dotyczyło to jednak średnich i dużych firm. W gospodarce narodowej - jak określa to GUS - wyszło mniej, czyli 4918,17 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło w rok o 250 zł brutto. To oznacza podwyżki rzędu 7 proc.

Zobacz także: Zarobki w Lidlu wyższe niż w szkole. Wiceminister edukacji: to wina związkowców

Uwzględniając wzrost cen realnie podwyżki są nieco mniejsze. Jak podaje GUS, wyniosły w 2019 roku niecałe 5 proc.

Kwota 4918 zł podawana przez GUS to oczywiście wartość brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 3555 zł.

670 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 382 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 306 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Ze statystyk GUS wynika, że około 6,4 mln pracowników w Polsce jest zatrudnionych w średnich i dużych firmach, (9 i więcej pracowników). Do tego dochodzi około 4 mln pracowników, którzy są w małych firmach lub jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą.

Ze względu na to, jakie grupy pracowników są uwzględniane, statystyki wynagrodzeń okazują się więc różne. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej traktuje się jako bardziej miarodajne i lepiej oddające rzeczywistość. Niestety tego typu podsumowań GUS dokonuje znacznie rzadziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(377)
lech
3 lata temu
Kilka milionów Polaków jest zatrudniona na umowy śmieciowe. Takich umów GUS nie uwzględnia. A zatem ta średnia jest sporo zawyżona.
qwasek
3 lata temu
jeden je mięso, drugi kapustę - statystycznie obaj jedzą bigos.
Kolejorz
3 lata temu
Jeżeli po dodaniu budżetówki średnia spada o 5 % to przy założenie że jest tam tyle samo osób, oznacza że budżetówka ma średnio 10% mniej...lepszym określeniem jest mediana...A tak w ogóle to kwota nie jest ważna , lecz jej siła nabywcza...Żadne sposoby liczenia statystyki nie odzwierciedlają odczucia pracownika którego dochód nie zaspakaja potrzeb podstawowych /mieszkanie,żywność,transport,zdrowie,ubranie,rodzina,kultura /..wtedy zaczyna szukać zajęć które mu to zapewnią.../tylko wtedy jego stanowisko pracy które służyło społeczeństwu będzie trudne do obsadzenia...i ???
Kiper
3 lata temu
Wina Tuska!
asf
3 lata temu
a ILE Z WYPŁATY, EMERYTURY LUB RENTY ZABIERA biednym PAŃSTWO? - bo system podatkowy funkcjonuje tak NAPRAWDĘ całkiem inaczej, niż to się do wierzenia podaje! Na tej stronie jest link do darmowego ebooka, który pomoże zrozumieć, kto i dlaczego płaci najwyższe, 90%-we podatki. I kłamstwo, że istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku! (b. krótko - na jednej stronie) Polecam dobrze się krzesła trzymać! (przy czytaniu) :-) renata-derek.esy*es/podatki.html (zamiast * wstaw kropkę)
...
Następna strona