Coraz większa grupa Polaków uważa, że samozatrudnienie to bardzo atrakcyjna forma pracy. Jak wynika z badania firmy doradczej Kelly Services, ponad jedna trzecia przedstawicieli tzw. pokolenia X (mający obecnie 30-45 lat), planuje założyć firmę. Chęcią sprawdzenia się w biznesie niewiele ustępują najbardziej przedsiębiorczemu pokoleniu Y (20-30 lat), wśród których prawie czterech na dziesięciu zamierza założyć własną firmę.
Rzadziej o starcie w biznesie mówią pracownicy 45+ (tzw. pokolenie Boomers), wśród których nieco ponad jedna czwarta ma takie plany. Za to właśnie oni wyróżniają się gotowością do zamiany etatu na bardziej elastyczną formę pracy - samozatrudnienie.
O ile 17% wszystkich badanych Polaków uważa samozatrudnienie za bardzo atrakcyjną propozycję, o tyle w grupie 45+ takie opinie wyraża już ponad jedna piąta pracowników, a w pokoleniu X - prawie co piąty. Wraz z tymi, którzy oceniają to jako całkiem dobry pomysł, prawie sześciu na dziesięciu pracowników z dłuższym stażem zaakceptowałoby zamianę etatu na niezależną współpracę.
Co trzeci ze zwolnionych szefów wybiera status niezależnego konsultanta czy coacha. Nie tylko zresztą oni. Jak podkreśla Paweł Gniazdowski, partner zarządzający firmy DBM specjalizującej się w programach wsparcia dla zwalnianych menedżerów, coraz częściej doświadczeni menedżerowie i specjaliści sami rezygnują z etatu. Zwykle myślą o założeniu własnej firmy albo o pracy freelancera - wolnego strzelca, np. w doradztwie, coachingu czy w szkoleniach. Tak jest szczególnie w branży HR i IT, w których szybko rozwija się rynek na usługi jednoosobowych firm.
Zobacz także:
CO DRUGI POLAK SAM CHCIAŁBY BYĆ SWOIM SZEFEM
ZUS ŚCIGA NIEUCZCIWYCH CHAŁUPNIKÓW
POSŁOWIE ZA UŁATWIENIAMI DLA SAMOZATRUDNIONYCH