Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Rząd chce przyciągnąć cudzoziemskich pracowników spoza UE. Szykuje ułatwienia

113
Podziel się:

Jak podkreśla rząd, w najbliższym czasie w Polsce może zacząć brakować pracowników.

Rząd chce przyciągnąć cudzoziemskich pracowników spoza UE. Szykuje ułatwienia
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju - to główny cel projektu noweli ustawy o cudzoziemcach, który we wtorek przyjął rząd.

Przygotowany przez MSWiA projekt ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 15 maja 2014 r. ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 29 listopada 2016 r.

Według przywołanych w projekcie szacunków Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. cudzoziemców. Tylko w 2015 r. wojewodowie przyjęli ponad 100 tys. wniosków o legalizację pobytu. Większość zezwoleń na pobyt czasowy wydano w związku z pracą. "Można zatem spodziewać się dalszego dużego zainteresowania legalizacją pobytu cudzoziemców z uwagi na wykonywanie pracy" - podkreślono w dołączonej do projektu ocenie skutków regulacji (OSR).

Jak wskazuje MSWiA, głównym celem zmian jest uproszczenie uregulowań dotyczących zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców z uwagi na przeniesienie wewnątrz przedsiębiorstwa. Maksymalny okres przeniesienia będzie wynosił 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku pracowników odbywających staż. Po upływie tego okresu osoby te będą musiały opuścić terytorium państw członkowskich, chyba że otrzymają zezwolenie na pobyt na innej podstawie, zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi.

"Aby skorzystać z przeniesienia, wymagane będzie wcześniejsze zatrudnienie, w ramach tego samego przedsiębiorstwa lub tej samej grupy przedsiębiorstw, przez co najmniej 12 miesięcy - w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz 6 miesięcy - w przypadku pracowników odbywających staż" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zezwolenie na pobyt w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa będzie wydawał wojewoda. Z wnioskiem będzie mógł wystąpić zakład przyjmujący cudzoziemca do pracy w ramach wewnętrznego przeniesienia. Na podstawie tego pozwolenia, cudzoziemiec będzie mógł wykonywać prace na terenie całej UE w ramach danego przedsiębiorstwa.

Zabraknie rąk do pracy

Jak podkreślono, w najbliższym czasie w Polsce może zacząć brakować pracowników. "Wzmożone wyjazdy zarobkowe Polaków po przystąpieniu Polski do UE w 2004 r., przy jednoczesnym dynamicznym wzroście zatrudnienia i pojawiających się niedoborach siły roboczej w niektórych branżach gospodarki narodowej spowodowały duże zainteresowanie ze strony polskich pracodawców poszukiwaniem pracowników poza granicami Polski" - wskazuje MSWiA.

Według resortu, planowane zmiany nie wpłyną na "zmianę procedur kontrolnych w procesie wydawania zezwoleń pobytowych służących ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego".

"Powyższe zmiany mogą przyczynić się w znaczący sposób do redukcji niedoborów siły roboczej na polskim rynku pracy i w sposób pośredni wpłynąć na lepsze funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw" - podkreślono.

Z językiem polskim

Ponadto, dla cudzoziemców starających się o pobyt stały w Polsce, ma zostać wprowadzony nowy wymóg. Muszą oni znać język polski przynajmniej na poziomie B1 (stopień średnio zaawansowany). Z obowiązku tego będą zwolnione dzieci cudzoziemskie do 16 roku życia oraz urodzone na terytorium Polski. Obecnie przepisy nie wskazują minimalnego poziomu znajomości języka polskiego.

Projektowane zmiany - jak wskazuje MSWiA - mają na celu stworzenie lepszych ram prawnych, pozwalających na "świadome zarządzanie migracjami w Polsce" oraz zapewnienie lepszej ochrony cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi.

Projekt wprowadza również ułatwienia dla cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce na stałe z uwagi na polskie pochodzenie lub posiadanie Karty Polaka. Upraszcza także proces wydawania decyzji w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

kraj
prawo
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(113)
Milik
7 lat temu
PORA GŁOSOWAĆ NA PARTIE NARODOWE !!! POLSKA DLA POLAKÓW !!!
Andrx
7 lat temu
W Polsce brak pracowników do pracy fizycznej w budownictwie Wystawiam ogłoszenia i co przez tydzień dwa telefony w tym że od jednego leciało nawet przez słuchawkę i nie chodzi tu o piniądze bo nie było podanej kwoty zarobków. Jak ni będzie ukraińców białotusinów albańczyków to kto będzie budował nasze mieszkania drogi itd. To co zostało to głównie alkoholicy i alimenciarze
PROWINCJUSZ P...
7 lat temu
Nam nie chcą podnieść pensji ,a wola sprowadzać pracownikow z innych krajow ,PROSZE BARDZO TO I USTALCIE PRAWO ŻEBY ONI MOGLI TEŻ NA WAS GLOSOWAĆ Te bajki o wzroście plac to wciskajcie swoim lemingom bo ja na przykladzie swojego otoczenia wiem doskonale jak w rzeczywistości jest
Dowódca
7 lat temu
Repatriantów zatrudnijcie nieuki... Albo mohery zatrudnijcie przymusowo... Niech popracują nieroby... O Ukraińcach zapomnijcie. Oni już do tego nędznego kraju nie przyjadą bo na Zachodzie mają lepsze warunki. Tylko frajer pracuje w tym chorym niedemokratycznym reżimie...
francik
7 lat temu
zapraszam do Sandomierza w tutejszym szpitalu wykwalifikowany pracownik techniczny 45 lat pracy zarabia 1600 zł
...
Następna strona