Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Rynek pracy w Polsce. Coraz więcej Polek łączy macierzyństwo z zarobkowaniem

3
Podziel się:

W ubiegłym roku aktywnych zawodowo Polek z jednym dzieckiem było 71,4 proc., co oznacza, że coraz łatwiej przychodzi kobietom pogodzenie pracy z życiem rodzinnym. Ten trend wyróżnia nas na tle Unii. To pokazuje również, że stwierdzenie, iż 500+ sprawi, że Polki będą masowo rezygnować z pracy na rzecz świadczenia, okazało się fałszywe.

Kobiety, które mają dzieci chcą pracować, by móc się dokłądać do domowego budżetu
Kobiety, które mają dzieci chcą pracować, by móc się dokłądać do domowego budżetu (Halfpoint)

O 10 proc. więcej niż w zeszłym roku kobiet, posiadających jedno dziecko, podejmowało pracę, a wskaźnik pań z dwójką dzieci wzrósł o 7 proc. - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

- Dopiero, gdy osiągną odpowiedni status zawodowy decydują się na posiadanie potomstwa - twierdzi prof. Zenon Wiśniewski w rozmowie z "DGP".

Zobacz także: Jak to jest mieć piętnaścioro dzieci?

Przełożyło to się na przesunięcie granicy wieku, w którym planuje się pierwsze dziecko. Kobiety częściej myślą o założeniu rodziny w wieku 30 lat, jest to o cztery lata więcej, niż było we wcześniejszych latach.

W tym wieku kobiety, które mają już stabilną pracę, nie boją się powrotu z urlopu macierzyńskiego. Niestety często bywa tak, że trudno jest pogodzić rodzicielstwa z pracą i kończy to się utratą zatrudnienia.

- Wśród wielu pracodawców panuje stereotyp, że pracująca kobieta z dziećmi to głównie koszty, bo potomstwo choruje i wiecznie nie ma jej w pracy. Że jest mniej wydajna, bo ma zaprzątniętą głowę domem, nie che brać nadgodzin i unika delegacji - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prof. Wiśniewski.

Oczywiście takie myślenie to nie standard. Jest wielu wyrozumiałych pracodawców, którzy pozwalają matkom część pracy zabierać do domu i dzięki elastycznym godzinom działania obie strony są zadowolone.

Polki z roku na rok zarabiają coraz więcej, ponieważ częściej obejmują wysokie stanowiska. Z danych Eurostatu wynika, że 41 proc. kierowników w Polsce to kobiety - w Unii średnia wynosi 33 proc.

Te same badania pokazują, że kobiety do 44 lat, które mają dziecko, rzadziej pracują niż te bez dzieci. Miedzy 20 a 49 rokiem życia - z dziećmi poniżej 6 lat - pracuje 69,1 proc. kobiet, a powyżej 12 lat - ponad 80 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Hanna
5 lata temu
Bardzo dobrze. Niech rezygnują. Mam 2 dzieci. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Tylko na jedno dostaje 500+. Pracuje w jednostce budżetowej za 1600 zł mając magistra z fizjoterapii.( szef twierdzi, że może mi najwyżej obowiązków dołożyć a nie kasy do wypłaty ) Jeśli zdecyduje wrócić do pracy muszę posłać dzieci do przedszkola i żłobka. To koszt (500 przedszkole i 800 żłobek ) 1300 zł plus dojazdy około 300 zł. Po co mam wracać? Dziećmi lepiej nikt mi się nie zajmie , niż ja sama i przynajmniej nie będą chorował. Kij ma dwa końce. Co innego nie pracować z lenistwa a co innego z zimnej kalkulacji.
Bolek
5 lata temu
A co mają robić jak przy jednym dziecku tylko jedno 500plus lub zasiłek. Znam za to takie które mają 3 lub czwórkę i gwarantuje że do jakiejkolwiek pracy w najbliższym czasie to się nie pokwapia.
golo1974
5 lata temu
Na jedno dziecko 500 niet.