Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rynek pracy czekają lepsze perspektywy

0
Podziel się:

Już obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, spadła do poziomu 11,7 proc. wobec ponad 13 proc. przed rokiem.

Rynek pracy czekają lepsze perspektywy
(Krystian Dobuszyński/Reporter)
bEJCAikB

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w grudniu ubiegłego roku obniżył się, co zapowiada stopniową poprawę na rynku pracy i spadek bezrobocia - wynika z danych BIEC.

_ Już obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, spadła do poziomu 11,7 proc. wobec ponad 13 proc. przed rokiem. Jednak w najbliższych miesiącach na rynek pracy będą oddziaływały niekorzystne czynniki sezonowe, zaś trwałej poprawie nie sprzyjają dominujące od dłuższego czasu tendencje stagnacyjne w polskiej gospodarce, słabe perspektywy wzrostu w krajach UE oraz negatywny wpływ sytuacji politycznej _ - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie.

Dodano w nim, że zmiany na rynku pracy zachodzą zwykle z pewnym opóźnieniem w stosunku do zmian ogólnej aktywności gospodarki, dlatego też przyszłoroczna poprawa na rynku pracy nie nastąpi ani szybko, ani gwałtownie.

bEJCAikD

Eksperci BIEC wskazali, że spośród wszystkich składowych wskaźnika tylko jedna oddziaływała w kierunku jego wzrostu, a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy. _ Były to oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowania się wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych _ - dodano w komunikacie. _ Pozostałe 7 zmiennych prognozuje spadek wskaźnika, a tym samym niższą stopę bezrobocia _ - podkreślono.

Eksperci BIEC poinformowali, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie był oceniany pozytywnie, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.

_ Spadek zatrudnienia spodziewany jest przede wszystkim w jednostkach małych i średnich. W przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących powyżej 250 osób) prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia _ - czytamy w komunikacie.

_ W ujęciu branżowym największy wzrost zatrudnienia przewidywany jest przy wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Spadek liczby zatrudnionych zakładany jest głównie przez producentów odzieży, producentów metali oraz producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych _ - dodano.

bEJCAikJ
Czytaj więcej w Money.pl
Więcej Ukraińców będzie szukać pracy w Polsce Deregulacja, decentralizacja i walka z korupcją - to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed gospodarką Ukrainy w 2015 r.
Firmy będą narażone na poważne problemy Celem mogą także stać się firmy z sektora energetycznego oraz administracja publiczna.
Korzystna zmiana. Będzie łatwiej o zasiłek Znika przepis stanowiący, że warunkiem otrzymania zasiłku jest rezygnacja z zatrudnienia.
bEJCAile
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)