Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Rewolucja w urlopach. Szykują się kolejne zmiany w Kodeksie Pracy

295
Podziel się:

Jak będzie wyglądał nowy Kodeks Pracy?

Jak będzie wyglądał nowy Kodeks Pracy?
Jak będzie wyglądał nowy Kodeks Pracy? (JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

26-dniowy urlop dla każdego niemal pewny. Dodatkowy bezpłatny urlop na żądanie i przepadające niewykorzystane dni wolne wciąż dyskutowane. Jak będzie wyglądał nowy Kodeks Pracy?

Pomysłów zmian w Kodeksie Pracy nie brakuje. O proponowanych zmianach pisaliśmy wielokrotnie w money.pl. Jednak z informacji, do których dotarł ”Super Express”, niemal pewne jest, że wszystkim, nawet nowo zatrudnionym pracownikom, ma przysługiwać pula 26 dni urlopu. O tej propozycji również informowaliśmy w money.pl.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która pracuje nad zmianami, rozważa wprowadzenie również czterech dodatkowych dni bezpłatnego urlopu na żądanie.

- Jest taka propozycja - przyznaje na łamach "SE" mec. dr Liwiusz Laska, przewodniczący KKPP.

Sporną kwestią jest też propozycja, aby motywować pracowników do wykorzystania całej puli urlopowej w danym roku. Zaległy urlop bowiem miałby przepadać.

- Komisja nie ma jeszcze ostatecznego zdania na ten temat, badamy, jakie może mieć to skutki - zaznacza dr Laska.

Jak pisaliśmy w money.pl, KKPP dyskutuje również nad nowymi rodzajami umów. Nie są to konkretne zapisy, ale coraz śmielsze propozycje.

Jak powiedział nam Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca OPZZ, związki, które w komisji mają swojego przedstawiciela, mają wątpliwości, co do tego, które propozycje są propozycjami mającymi wejść w życie.

- Na razie praca KKPP przypomina działanie think tanku, gdzie pomysłów zgłasza się wiele, idą one w różnych kierunkach, ale nie są to konkretne rekomendacje - podkreślił.

Zobacz także: Rząd szykuje zmiany w urlopach:

Komisja już rok pracuje nad nowym kodeksem. Na dokończenie prac ma jeszcze pół roku - o czym więcej pisaliśmy w money.pl. Ale już na tym etapie słyszy się, że znacznie się wydłużą.

- Z różnych źródeł słyszymy, że ta komisja może jeszcze pracować nad rozwiązaniami nawet kilka lat - komentował dla money.pl Piotr Szumlewicz. - Miało być pół roku, ale Kodeks Pracy to bardzo poważna sprawa i zanim cokolwiek wejdzie w życie, może dużo czasu minąć - zaznaczał.

prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(295)
dde
5 lata temu
zaległy urlop musi być wypłacany zmnożnikiem 1,5 aby zmotywować firmę do racjonalnego zarządzania czasem. Tak, jak w początkowym projekcie to było.
Listonosz
5 lata temu
[QUOTE] Sporną kwestią jest też propozycja, aby motywować pracowników do wykorzystania całej puli urlopowej w danym roku. Zaległy urlop bowiem miałby przepadać. [/QUOTE] Urlopu zaległego mam 25 dni, nie dlatego, że nie chciałem go dostać ale dlatego że pracodawca mi go odmówił. Takich jak ja w PP są tysiące. Jeśli urlop zaległy miałby przepadać to tak naprawdę urlop zniknie. BRAWO WY
ares28
5 lata temu
edna z najistotniejszych zmian, które są przewidziane w obecnej wersji projektu, zakłada wprowadzenie kont wynagrodzeń. To rozwiązanie podobne do niemieckich kont czasu pracy, tyle że w Niemczech nie ma średniotygodniowej normy czasu pracy – a w Polsce obowiązuje 40-godzinna – więc na kontach nie będą odkładane nadgodziny, lecz wynagrodzenie za nie. Czyli pensja za godziny przepracowane ponad wymiar nie byłaby automatycznie wypłacana pracownikowi, ale trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Pracodawca oddawałby to wynagrodzenie w sytuacjach określonych w k.p. – w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności organizacyjnych, załamania popytu lub negatywnych skutków sezonowości zapotrzebowania na pracę. Wtedy za zgodą związków zawodowych pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy lub zwolnić pracownika z obowiązku jej świadczenia i zacząć mu wypłacać wynagrodzenie z jego konta. Środki te będzie mógł też przekazywać w przypadkach ustania stosunku pracy, zgody na skorzystanie z urlopu bezpłatnego albo na obniżenie wymiaru etatu. W innych sytuacjach pieniądze zostaną wypłacone, jeśli dopuści to obowiązujący w firmie układ zbiorowy pracy.
gnago
5 lata temu
Sporną kwestią jest też propozycja, aby motywować pracowników do wykorzystania całej puli urlopowej w danym roku. Zaległy urlop bowiem miałby przepadać. Ale z Polaków pracusie!!! Kodyfgikatorów potraktować serią z kałacha. Będa mieli dłuugi urlop zdrowotny
elwis
5 lata temu
super... pracujac w prywatnej firmie nie bedzie mozna brac urlopu, poniewaz szef befdzie wiedzial ze urlop przepadnie. i pracownik jak zwykle bedzie stratny... bez mozliwosci urlopu
...
Następna strona