- Czy praca przed ukończeniem 16-stu lat jest możliwa?
- W pracy potrzebna jest asertywność
- "Padłam ofiarą mobbingu. Jakie mam prawa?" Odpowiada Agnieszka Hervy, Kancelaria Prawna ARKANA
W aktualnym porządku prawnym sytuację emerytalną osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze reguluje ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Jeżeli wszelkie przesłanki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, z uwagi na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zostały przez Pana spełnione, to w przypadku osiągnięcia 60 roku życia (i uprzedniego złożenia stosownego wniosku o przyznanie emerytury), dojdzie do zbiegu tego prawa z prawem do renty.
Jeżeli więc złoży Pan wniosek o przyznanie emerytury pomostowej, będzie przysługiwać tylko jedno z tych dwóch świadczeń - wyższe lub przez Pana wybrane. Zależy to już od wyboru uprawnionego - w którym momencie przejdzie ze świadczenia rentowego na emeryturę pomostową.
Wspomina o tym art. 27 wyżej wymienionej ustawy: W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze emerytalnym lub rentowym, ustalonym na podstawie odrębnych ustaw, przysługuje tylko jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez uprawnionego.
Agnieszka Hervy/JK