Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

PZU zwolni ponad 2300 osób

0
Podziel się:

Zmiany, zapisane w planie restrukturyzacji dotkną w sumie 5200 osób - podaje firma.

PZU zwolni ponad 2300 osób

Grupa PZU planuje dalszą restrukturyzację. Przewiduje on zmniejszenie zatrudnienia w tym roku nawet o 2316 etatów.

na zdjęciu Andrzej Klesyk, prezes PZU

_ - Zmiany restrukturyzacyjne dotkną w różnym stopniu około 5200 osób zatrudnionych w spółkach. Dla znacznej części pracowników, czyli około 2300, będą one oznaczały wyłącznie zmiany wynikające z nowej formy bądź nazwy jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnione. Pozostałym osobom planuje się zaproponować zmianę warunków zatrudnienia dotyczącą np. miejsca lub zakresu wykonywanej pracy, co formalnie oznacza tzw. wypowiedzenie zmieniające _ - podano w komunikacie.

Zatrudnienie liczone w etatach w PZU oraz PZU Życie wynosi łącznie ponad 15 tysięcy.

_ Związki zawodowe zostały poinformowane o decyzji zarządu i rozpoczniemy negocjacje. Mamy nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie _ - powiedział podczas konferencji Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU.

Oficjalnie w grupie PZU działa 19 związków zawodowych i nie wiadomo dokładnie ilu pracowników zrzeszają, gdyż nie muszą one informować o tym swojego pracodawcę. Na ich utrzymanie spółka w 2008 roku wydała 1,5 mln zł nie licząc kosztów wynajmu powierzchni biurowych.

_ Liczba anonimów znacznie wzrosła, ale musieliśmy podjąć tą trudną decyzję. Jeżeli chcemy konkurować z innymi firmami, których centrale znajdują się poza naszymi granicami i one bardzo kontrolują poziom swoich kosztów, to my również musimy działać na podobnym poziomie _ - dodał Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Zarząd spółki podkreślił, że decyzję o redukcji zatrudnienia została podjęta przez zarząd i zaaprobowana przez radę nadzorczą, w skład w której wchodzą przedstawiciele Skarbu Państwa.

PZU zamierza uruchomić program ponadstandardowych rekompensat i doradztwa zawodowego dla osób, które zostaną objęte zwolnieniami. Spółka na ten cel będzie musiała zawiązać odpowiednie rezerwy.

_ Nie możemy podać jakiej wielkości rezerwy na ten cel zostaną zawiązane ani jakich oszczędności z tego tytułu oczekujemy _ - zastrzega Stankiewicz.

Spółka znajduje się bowiem w trakcie upublicznienia i wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i żadnych informacji przed podaniem oficjalnych wyników za 2009 rok firma nie może podać.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)