Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Punkt szczepień w pracy? Pracodawca ma do tego prawo

115
Podziel się:

Pracodawca może zorganizować punkt szczepień przeciw COVID-19 w firmie. Wprowadzony przez rząd program przewiduje taką możliwość, co więcej, może on powstać całkowicie za darmo.

Punkt szczepień w pracy? Pracodawca ma do tego prawo
Mobilny punkt szczepień także w firmie. Przepisy to umożliwiają (PAP, PAP/Grzegorz Michałowski, Grzegorz Micha³owski)

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje możliwość bezpłatnej organizacji mobilnych punktów szczepień. Mogą one być uruchomione w siedzibie firmy, a skorzystać z nich będą mogli też bliscy pracowników. Ubezpieczyciele zaczęli już zbierać zgłoszenia przedsiębiorców.

- Choć powszechne zapisy na szczepienia jeszcze nie ruszyły, to jednostki medyczne, które mogą taki punkt zorganizować, a także ubezpieczyciele, zaczęli już zbierać chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w firmie - mówi Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

- Podobnie jak szczepienia w ramach NFZ, są one bezpłatne. Także organizacja punktu nie wiąże się z żadną opłatą. Co więcej, będą z nich mogły skorzystać też rodziny i partnerzy pracowników - dodaje.

Zobacz także: Szczepionka od Moderny. "Nasze lodówki już gotowe"

Jak zorganizować punkt szczepień?

Jedyne co zainteresowani tym rozwiązaniem przedsiębiorcy muszą zrobić, to zgłosić się do podmiotu oferującego takie świadczenie i podać liczbę osób, która chce w ten sposób się zaszczepić. Współpraca z odpowiednim partnerem medycznym jest konieczna, ponieważ szczepienie musi odbyć się na warunkach określonych przez NFZ.

Narzucają one między innymi ścisły rygor transportu i przechowywania szczepionek. Jest to jednak przede wszystkim duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, ponieważ cała odpowiedzialność za logistykę i szczepienie jest po stronie partnera medycznego.

Szczepienia poszczególnych grup wiekowych w firmach będą się odbywały zgodnie z etapami określonymi w rządowym programie.

Narodowy Program Szczepień

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ruszył 27 grudnia. Na początek zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, DPS, MOPS oraz personelu pomocniczego i administracyjnego placówek medycznych.

Z kolei powszechna rejestracja na szczepienia zacznie się 15 stycznia, a cały proces będzie podzielony na etapy. Najpierw szczepionkę otrzymają seniorzy (60+), pensjonariusze DPS, ZOL i innych miejsc pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także służby mundurowe i nauczyciele. W kolejnych dwóch etapach zostaną zaszczepieni pozostali chętni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
,,,,,,,,,,
2 lata temu
badz odpowiedzialny i zaszczep sie szczepionka za ktora nikt nie bierze odpowiedzialnosci !!!!
mirek
2 lata temu
W szpitalach sepsa, bo syf tam mają, a co dopiero w mobilnych punktach, to dopiero sie zarazisz wszystkim
mnh
2 lata temu
Ja mam silną alergię na wiele czynników: niektóre leki (antybiotyki i przeciwbólowe), lateks, talk, użądlenia osy, a nawet są problemy przy większej ilości ukąszeń przez komary- muszę wtedy brać leki z hydrokortyzonem. Dlaczego mam informować o tym swojego pracodawcę?
Gcn
2 lata temu
Pracodawca to może się sam zaszczepić A od pracownika wara.
taka prawda
2 lata temu
Szkoda, że ci rządzący nie znają historii, która lubi się powtarzać. Niewolnictwo źle się skończyło dla bezwzględnych i podłych panów, których na świecie teraz nie brakuje. Teraz ci pseudowładcy mają prawo do wszystkiego, a obywatele są bez jakichkolwiek praw.
...
Następna strona