Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Punkt szczepień w pracy? Pracodawca ma do tego prawo

113
Podziel się

Pracodawca może zorganizować punkt szczepień przeciw COVID-19 w firmie. Wprowadzony przez rząd program przewiduje taką możliwość, co więcej, może on powstać całkowicie za darmo.

Punkt szczepień w pracy? Pracodawca ma do tego prawo
Mobilny punkt szczepień także w firmie. Przepisy to umożliwiają (PAP, PAP/Grzegorz Michałowski, Grzegorz Micha³owski)
bDyzBRAl

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje możliwość bezpłatnej organizacji mobilnych punktów szczepień. Mogą one być uruchomione w siedzibie firmy, a skorzystać z nich będą mogli też bliscy pracowników. Ubezpieczyciele zaczęli już zbierać zgłoszenia przedsiębiorców.

- Choć powszechne zapisy na szczepienia jeszcze nie ruszyły, to jednostki medyczne, które mogą taki punkt zorganizować, a także ubezpieczyciele, zaczęli już zbierać chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w firmie - mówi Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

bDyzBRAn

- Podobnie jak szczepienia w ramach NFZ, są one bezpłatne. Także organizacja punktu nie wiąże się z żadną opłatą. Co więcej, będą z nich mogły skorzystać też rodziny i partnerzy pracowników - dodaje.

Zobacz także: Szczepionka od Moderny. "Nasze lodówki już gotowe"

Jak zorganizować punkt szczepień?

bDyzBRAt

Jedyne co zainteresowani tym rozwiązaniem przedsiębiorcy muszą zrobić, to zgłosić się do podmiotu oferującego takie świadczenie i podać liczbę osób, która chce w ten sposób się zaszczepić. Współpraca z odpowiednim partnerem medycznym jest konieczna, ponieważ szczepienie musi odbyć się na warunkach określonych przez NFZ.

Narzucają one między innymi ścisły rygor transportu i przechowywania szczepionek. Jest to jednak przede wszystkim duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, ponieważ cała odpowiedzialność za logistykę i szczepienie jest po stronie partnera medycznego.

Szczepienia poszczególnych grup wiekowych w firmach będą się odbywały zgodnie z etapami określonymi w rządowym programie.

Narodowy Program Szczepień

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ruszył 27 grudnia. Na początek zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, DPS, MOPS oraz personelu pomocniczego i administracyjnego placówek medycznych.

bDyzBRAu

Z kolei powszechna rejestracja na szczepienia zacznie się 15 stycznia, a cały proces będzie podzielony na etapy. Najpierw szczepionkę otrzymają seniorzy (60+), pensjonariusze DPS, ZOL i innych miejsc pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także służby mundurowe i nauczyciele. W kolejnych dwóch etapach zostaną zaszczepieni pozostali chętni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyzBRAv
bDyzBRAO
KOMENTARZE
(113)
Kryśka
1 tyg. temu
Wg mnie jest to złamanie prawa - chodzi o RODO . Pracodawca nie ma prawa mieć informacji o zdrowiu czy leczeniu swojego pracownika w sprawach nie zwiazanych z wykonywaną pracą . To jest tajemnica lekarska ! Póki szczepienia są dobrowolne jakim prawem jest organizowanie pukktów szczepień w zakładach pracy ? Tylko po to aby pracownik który się nie zaszczepi był następnie piętnowany i prześladowany przez pracodawcę mającego schizę na wirusa ?
rex
1 tyg. temu
"za darmo " = z naszych , zwiększonych oczywiście , podatków
Polak
1 tyg. temu
Osoba, która się nie zaszczepi pewnie straci pracę.
bDyzBRAP
TvPropagandy
1 tyg. temu
ciągle sprzedajne na usługach pana i koncernów farmaceutycznych napędza ciemnotę.Wyłącz media włącz myślenie.
CNNNC
1 tyg. temu
Ma placone za to , za wyszczepialnosc .
...
Następna strona