Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Przymusowa emerytura? Pracodawcy mają wolną rękę

0
Podziel się:

Nabycie prawa do emerytury może być powodem wypowiedzenia.

Przymusowa emerytura? Pracodawcy mają wolną rękę
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Nabycie prawa do emerytury może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Nie wynika to bezpośrednio z przepisów kodeksu pracy, ale z Orzecznictwa Sądu Najwyższego - pisze Gazeta Prawna.

Sąd uzasadnia, że zwolnienie pracownika, który osiągnął prawo do emerytury nie jest dyskryminacją ze względu na wiek. Daje to wolną rękę pracodawcom, którzy bez obaw pozbywają się starszej kadry. Sami pracownicy niewiele mogą zrobić. Większość spraw rozpatrywana jest przez sądy na korzyść pracodawcy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie dostrzega problemu. _ - Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy w wystarczający sposób zabezpieczają interesy każdego pracownika, także tych w starszym wieku _ - mówi dla GP Radosław Mleczko, podsekretarz stanu MPiPS.

Chodzi tu zapewne o przepisy tzw. ochrony przedemerytalnej. Pracodawca nie może wypowiedzieć bądź rozwiązać umowy o pracę osobie, której brakuje najmniej czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Eksperci podkreślają, że takie rozwiązanie wcale nie jest korzystne dla pracowników. Firmy nie chcą zatrudniać osób starszych, bojąc się o wydajność pracy.

Zwalniają też pracowników tuż przed stażem umożliwiającym im skorzystanie z ochrony przedemerytalnej. _ - Trzeba skrócić ten okres, a w przyszłości w ogóle zlikwidować ochronę przedemerytalną _ - mówi o rządowym programie aktywizacji osób starszych Marek Rymysz z Instytutu Spraw Publicznych.

Program rządu _ Pięćdziesiąt Plus _ ma sprawić, że do 2013 roku będzie pracować 40 procent osób powyżej 50. roku życia, w 2020- połowa. Teraz pracuje tylko co trzeci Polak po pięćdziesiątce, co plasuje nasz kraj na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Jednak osoby z rządu nie kryją, że planowany wynik zmniejszenia bezrobocia może okazać się nieosiągalny.

Dyskusję w mediach wywołało pojawienie się na forum sprawy Marii Szabłowskiej, dziennikarki muzycznej, zwolnionej przez Polskie Radio w 2007 roku. Spółka w uzasadnieniu podała, że Szabłowska spowalnia pracę, nie potrafi przeprowadzić cyfrowego montażu i osiągnęła wiek emerytalny. Z zarzutami nie zgodził się m.in. Paweł Sztompke, ówczesny przełożony Szabłowskiej.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Trzeciego września tego roku sprawa zakończyła się ugodą, w wyniku której dziennikarce sąd przyznał ponad 19 tys. zł odprawy emerytalnej oraz ponad 18 tys. zł odszkodowania, zaznaczając, że zwolnienie odbyło się za porozumieniem stron.

Takich rozstrzygnięć jest jednak niewiele. W polskich sądach przeważają wyroki na korzyść pracodawcy. Problem osób w wieku emerytalnym czeka na regulacje prawne.

emerytury
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)