Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Przerwa na karmienie w pracy. Ile trwa?

0
Podziel się

Przerwa na karmienie w pracy. Jesteś matką i zastanawiasz się, czy możesz podczas pracy karmić dziecko? Kobietom przysługują dwie takie przerwy dziennie.

Przerwa na karmienie w pracy. Ile trwa?
Przerwa na karmienie w pracy (pixabay.com)
bDoBRfuJ

Przerwa na karmienie w pracy. Czy obowiązuje?

Wiele młodych matek zastanawia się, czy podczas pracy będzie mogła karmić swoje dziecko. Zgodnie z przepisami kobiety nie muszą się martwić o to, czy mogą wykonywać matczyne obowiązki dotyczące karmienia dzieci. Mogą się jednak pojawić problemy po długim czasie karmienia dziecka i wtedy niezbędne jest przedstawienie w dziale kadr odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, pracownicy karmiącej jedno lub więcej dzieci przysługują przerwy na karmienie. Ich długość zależy od liczby dzieci karmionych piersią, a znaczenie ma także wymiar wykonywanej przez matkę pracy. Przywilej ten nie dotyczy kobiet zatrudnionych na czas krótszy niż 4 godziny dziennie.

bDoBRfuL

Przerwa na karmienie w pracy. Ile trwa?

Pracodawca udziela pracownicy przerw na karmienie na jej wniosek. We wniosku pracownica powinna złożyć odpowiednie oświadczenie, ze karmi dziecko piersią. Nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią.

Zgodnie z art. 187 k.p. pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie - informuje Główny Inspektorat Pracy.

Na podstawie art. 281 pkt 5 k.p. odmowa udzielenia przerw będzie stanowiła wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W takiej sytuacji pracownica może złożyć skargę na pracodawcę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy

bDoBRfuR
bDoBRfvm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)