Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą podwyżek. Ich oczekiwania wzrosły od maja nawet o jedną trzecią

190
Podziel się:

Według szacunków NBP w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców.

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą podwyżek. Ich oczekiwania wzrosły od maja nawet o jedną trzecią
(Artur Sasik/ EAST NEWS)
bFdMdFLp

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą więcej zarabiać, a ich pensje tylko od maja wzrosły nawet od jedną trzecią. Takie dane podaje firma Upper Job, która przygotowała na ten temat raport. Jak pokazują dane agencji i pośredników pracy, największe oczekiwania płacowe wśród przybyszów ze Wschodu mają pracownicy fizyczni.

Z raportu Upper Job wynika, że jeszcze w maju pracownicy fizyczni z Ukrainy za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, a w lipcu stawka ta wzrosła do 12 złotych. Oznacza to wzrost o 33 proc.

W przypadku murarzy stawka godzinowa netto w maju wynosiła 20 zł, a w lipcu podskoczyła do 25 zł, czyli o jedną czwartą. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć tynkarze. W okresie maj-lipiec ich godzinowe zarobki wzrosły z 25 do 30 złotych - o jedną piątą.

bFdMdFLr

Najmniej, bo o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali 12 złotych netto za godzinę, a w lipcu mogą liczyć na 14 złotych.

- Wzrost oczekiwań płacowych tłumaczymy kilkoma czynnikami. Po pierwsze, ruszyły prace sezonowe, po drugie polscy pracodawcy wciąż poszukują i chcą zatrudniać pracowników ze Wschodu i wreszcie znaczący wpływ miała liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców - wskazuje Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job.

Zobacz także: Wideo: Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni

Masowy napływ Ukraińców do Polski nie ustaje. Jak pokazują dane Straży Granicznej, tylko przez pierwsze 3 dni obowiązywania bezwizowego ruchu między Polską a Ukrainą naszą wschodnią granicę przekroczyło 8 tysięcy Ukraińców.

bFdMdFLx

O ile wcześniej zdecydowana większość wjeżdżających do Polski imigrantów zarobkowych z Ukrainy planowało podjąć pracę w naszym kraju, teraz coraz więcej myśli o pracy na Zachodzie. Obawiają się tego przedsiębiorcy, którzy zmagają się z niedoborem polskich pracowników.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców.

Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji i pośredników pracy współpracujących z Upper Job.

Upper Job to agencja pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu. Spółka posiada 4 przedstawicielstwa na Ukrainie: w Kijowie, we Lwowie, w Łucku i Winnicy. W lipcu otworzyła biuro na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Upper Job należy do grupy kapitałowej Upper Finance.

bFdMdFLS
wiadomości
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
Raport z Nowe...
4 lata temu
ukraińcy zarabiają więcej od Polaków. Dostali teraz podwyżki i mają 3000zł brutto, a Polak po 10 latach pracy ma 2100 + premia aby dobić do najniższej. Tak się dzieje w Nowej Soli.
Raport z Nowe...
4 lata temu
Polacy sami sobie gotują ten los ! Zamiast dać podwyżki ludziom doświadczonym to nie, lepiej było ukraińca za tańszą kasę zatrudnić. Polacy się pozwalniali a teraz te ukraińskie śmierdziuchy żądają podwyżek i je dostają. Co to ma być ?? Tak się dzieje w największej firmie w Nowej Soli w Lubuskim. Ich już jest więcej niż Polaków, chyba ok. 500 ludzi. Firma im bankomat postawiła, stołówkę wybudowała i jeszcze maja zamiar noclegownię wybudować. Wszystko dla nich robią. Polaka mają za nic !!
Patryk
4 lata temu
Niech im Polska ziemia dobrą będzie.... Jestem Polakiem pracującym za granicą i wiem co to znaczy wyjechać. Jak któryś wielki przedsiębiorca ma problem to niech se sam robi...
bFdMdFLT
luk
4 lata temu
Pracujący Ukraińcy i inni obcokrajowcy obniżają konkurencję na rynku pracy i zarobki Polaków. Te działania Rządu powodują, że nasze zarobki nigdy nie osiągną zarobków w pozostałych krajach UE. Na szczęście już nikt nie piszczy, że polski pracownik jest mało wydajny lub nie posiada właściwych kwalifikacji. W UE wydajność pracownika była wyższa, bo na jednego zarejestrowanego pracowało niekiedy kilku na czarno.
Moje imię.
5 lata temu
Jakie niedobory? Podobno wolny rynek jest? Jest? Na wolnym rynku nie występuję niedobory - się podnosi płace - są pracownicy. Czy czegoś nie rozumiem?
...
Następna strona