Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracownik będzie musiał uzasadnić urlop na żądanie

0
Podziel się:

Zmiany w kodeksie pracy mają być na rękę pracodawcom.

Pracownik będzie musiał uzasadnić urlop na żądanie
(PAP/Paweł Supernak)

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie, jednak gabinetDonalda Tuskachce, aby pracownicy mogli skorzystać jednorazowo tylko z jednego dnia tego urlopu.

Minister pracy i polityki społecznejJolanta Fedakpowiedziała _ Gazecie Prawnej _, że resort chce wprowadzić taką zmianę, aby pracownik nie mógł korzystać z czterech dni urlopu na żądanie z rzędu.

Propozycja ma być konsultowana z partnerami społecznymi z Komisji Trójstronnej.

Zmiany sposobu udzielania urlopów na żądanie planują też wprowadzić posłowie - czytamy w _ Gazecie Prawnej _. Platforma Obywatelska - która pracuje nad własnym projektem nowelizacji kodeksu pracy - chce, aby pracownik uzasadnił, dlaczego musi skorzystać z takiego urlopu.

W myśl tych przepisów, pracodawca mógłby więc odmówić mu jego udzielenia. Zmiany w sposobie udzielania tych urlopów popierają pracodawcy.

Związki zawodowe już zapowiadają, że nie zgodzą się na zmiany w tym zakresie. Przypominają, że to właśnie przedsiębiorcy chcieli wprowadzić urlop na żądanie. Ostrzegają, że jeśli wejdą w życie projektowane przez rząd i posłów regulacje, może to spowodować, że instytucja urlopu na żądanie przestanie istnieć.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)