Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracodawcy zalegają z wypłatami na ponad 2,1 mln zł

0
Podziel się:

Rekordzistą był właściciel firmy budowlanej, który od stycznia 2012 roku do maja tego roku nie wypłacał pensji swoim 40 pracownikom.

Pracodawcy zalegają z wypłatami na ponad 2,1 mln zł
(Jan GRACZYNSKI/East News)
bFfjmwER

Inspekcja Pracy w Opolu ustaliła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku nieznacznie zmalała liczba pracodawców zalegających z wypłatami - z 54 w ubiegłym roku do 52 w bieżącym. Zwiększyła się za to kwota należności, które pracodawcy powinni wypłacić pracownikom - z ponad 1,7 mln zł do ponad 2,1 mln zł.

Okręgowa Inspekcja Pracy w Opolu skontrolowała przestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń w pierwszej połowie tego roku.

Z pokontrolnego raportu wynika, że 52 pracodawców zalegało z wypłatą pensji. To o dwóch mniej niż przed rokiem. Wzrosła natomiast kwota zaległości z ponad 1,7 mln zł w I półroczu 2012 r. do ponad 2,1 mln zł w bieżącym roku. Po kontrolach OIP udało się wyegzekwować 540 tys. zł zaległych wynagrodzeń.

bFfjmwET

Wzrosła również liczba pracowników, którzy nie otrzymali należnych wynagrodzeń: z 1198 osób do 1287 osób. _ - W związku z naruszeniami przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń i innych należności nałożyliśmy 94 mandaty na łączną kwotę ponad 111 tys. zł. Skierowaliśmy również 24 wnioski o ukaranie do sądu _ - poinformował rzecznik prasowy OIP w Opolu Łukasz Śmierciak.

Inspektorzy pracy skontrolowali m.in. jedną z hurtowni na terenie Opolszczyzny. Ustalono liczne nieprawidłowości dotyczące wypłaty wynagrodzeń oraz czasu jazdy i odpoczynku 27 kierowców pracujących w tej firmie. Kwota należności przekroczyła 141 tys. zł brutto.

_ - Stwierdzono również zatrudnianie kierowców na podstawie umów zleceń na warunkach, w których winna być zawarta umowa o pracę. Nałożyliśmy karę w wysokości 20 tys. zł i skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ponieważ stwierdziliśmy, że pracodawca miał na koncie firmowym pieniądze, z których mógł uregulować należności wobec pracowników, ale świadomie tego nie robił _ - poinformował Śmierciak.

Inspektorzy przeprowadzili również kontrolę w firmie budowlanej, w której nie wypłacono 40 pracownikom wynagrodzeń za pracę. Pracodawca zalegał z pensjami od stycznia 2012 r. do maja 2013 r. Właściciel firmy dobrowolnie poddał się karze w wysokości 7 tys. zł.

bFfjmwEZ
Czytaj więcej w Money.pl
Zatrudnienie wciąż spada, a pensje rosną Przedsiębiorstwa deklarują spadek zatrudnienia już 10 miesiąc z rzędu. Zobacz najnowsze dane GUS.
Pracodawcy zaprosili związkowców List napisali: Business Centre Club, Konfederacje Lewiatan, Pracodawców RP i Związek Rzemiosła Polskiego.
Pracodawcy ostrzegają: Grozi nam stagnacja Konfederacja Lewiatan ogłosiła w piątek _ Manifest Przedsiębiorców _.
bFfjmwFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)