Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracodawcy zalegają z wypłatami na 144 mln zł

0
Podziel się:

To należności za trzy pierwsze kwartały tego roku - podaje Państwowa Inspekcja Pracy.

Pracodawcy zalegają z wypłatami na 144 mln zł
(Endostock/Dreamstime.com)

To należności za trzy pierwsze kwartały tego roku - podaje Państwowa Inspekcja Pracy.* Na zaległe pensje czeka 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.*

Średnia kwota zaległości pracodawców wobec pracowników po pierwszym półroczu tego roku to 1534 zł, ale w poszczególnych branżach kwoty te bywają znacznie wyższe. W branży _ informacja i komunikacja _ (m.in. działalność wydawnicza, produkcja filmów, nagrań wideo, czy programów telewizyjnych) pracodawcy są winni swoim pracownikom średnio po ok. 6,1 tys. zł. W branży _ górnictwo _ - po 4,3 tys. zł, w branży edukacyjnej - po 3,9 tys. zł.

Według inspekcji pracy najniższe zaległości w wypłacie wynagrodzeń są w administracji publicznej - średnio po 133 zł oraz w sektorze _ opieka zdrowotna i pomoc społeczna _ - 620 zł.

Inspektorzy pracy przeprowadzili od stycznia do końca września 73,2 tys. kontroli i nałożyli 16,4 tys. mandatów za nieprzestrzeganie praw pracowniczych. Do sądu skierowali 3,2 tys. wniosków o ukaranie pracodawców.
Główny inspektor pracy Tadeusz Zając poinformował w piątek na konferencji prasowej, że problem nieterminowego wypłacania pensji narasta. _ - Zamierzam zaprosić do siebie przedstawicieli pracodawców, którzy mają największe problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń, jak również poruszyć tę kwestię na posiedzeniu Komisji Trójstronnej _ - powiedział dziennikarzom Zając.

_ - Z danych zgromadzonych w czasie kontroli wynika, że przyczynami nieprawidłowości przy wypłatach wynagrodzenia za pracę są trudności natury ekonomicznej, czyli ten kryzys gospodarczy 2009 roku nadal jest obecny. Jest też problem z wyegzekwowaniem przez pracodawców zapłaty za wykonane usługi przez ich kontrahentów, co - w ich ocenie - powoduje brak środków na wypłatę wynagrodzeń _ - powiedział Zając.

Z danych PIP wynika, że liczba pracodawców, naruszających przepisy w zakresie świadczeń przysługujących za pracę wzrosła z 13,1 tys. do 13,8 tys. Zmalała (z 351 do 333) liczba pracodawców naruszających przepisy regulujące kwestie rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niezależnych od pracowników, np. zwolnień grupowych.

Czytaj w Money.pl
Pracownicy boją się upominać o zaległe płace O 65 procent wzrosła liczba osób, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzeń.
Wiemy, ile i gdzie najlepiej płacą kierownikom Mediana wynagrodzenia podstawowego w 2009 r. to 4262 zł brutto
Polaków zjadają kredyty, zaległe długi sięgają 88 mld zł Polacy są nawet czterokrotnie mniej zadłużeni niż Anglicy czy Hiszpanie, a i tak nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Statystycznie każdy, kto zalega z opłatami, musiałby przez trzy miesiące całą pensję przeznaczać na zaległe długi, aby się ich pozbyć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)