Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pracodawca musi opłacać składki pracownika, nawet gdy ten ma umowę z innym podmiotem

22
Podziel się:

Pracodawca musi płacić składki za pracownika, nawet gdy ten pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepis to regulujący organizacje pracodawców zaskarżyły jeszcze w 2015 roku.

Pracodawca musi opłacać składki pracownika, nawet gdy ten ma umowę z innym podmiotem
Przepis regulujący opłaty przez pracodawcę składek za pracownika zatrudnionego przez osobę trzecią, jest zgodny z konstytucją - uznał TK (zdj. ilustracyjne). (Pexels, PhotoMIX)

Wnioski w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego złożyły Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy RP w 2015 oraz w 2016 roku. Organizacje miały wątpliwości do regulacji zawartej w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynikało, że za pracownika należy uznać osobę, która pracuje w firmie na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem innym niż owa firma.

Przepis ten sprawia, że to pracodawca opłaca składki z tytułu umowy cywilnoprawnej, chociaż to nie on zawarł z pracownikiem umowę. Organizacje zrzeszające pracodawców w skargach zwracały uwagę, że pracodawca pełni rolę płatnika składek "należnych od kwoty wynagrodzenia z tytułu umów, których nie jest stroną i o których zawarciu może nawet nie wiedzieć".

"Odpowiedzialność pracodawców za należyte wykonanie funkcji płatnika składek przejawia się w sferze zarówno cywilnej odpowiedzialności względem pracowników, jak i odpowiedzialności względem ZUS" - zaznaczano.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Rząd potrąci nam 15 proc. pieniędzy z kont

Inną optykę na ten przepis ma jednak Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że regulacja jest zgodna z Konstytucją. W uzasadnieniu TK przypomniał, że istotą zasady poprawnej legislacji jest m.in. "ochrona praw pracowniczych".

Ochrona ta ma na celu uniemożliwić pracodawcom obchodzenie przepisów "przez przekazywanie pracowników innej firmie, która zawierałaby z nimi umowę zlecenia objętą zwolnieniem ze składki, albo umowę o dzieło nieobjętą obowiązkiem ubezpieczenia - w ramach których pracownik wykonywałby na rzecz pracodawcy takie same obowiązki, jakie były przedmiotem umowy o pracę".

"Przepis jest jasny i precyzyjny w stopniu umożliwiającym adresatom tego przepisu odtworzenie zakresu swojego zobowiązania. Stała linia orzecznicza Sądu Najwyższego i sądów powszechnych pozwalała na rozstrzygnięcie pojawiających się na tle zaskarżonej regulacji wątpliwości interpretacyjnych przy użyciu powszechnie przyjętych metod wykładni" - zaznaczył TK.

Kwestia ewentualnego braku możliwości uzyskania informacji niezbędnych do wykonania przez pracodawców obowiązków składkowych w związku z zawarciem przez pracowników umów cywilnoprawnych z podmiotami trzecimi była już rozważana przez SN i sądy powszechne - wskazał TK.

Z rozważań tych wynika, że "pracodawca ma prawo domagania się informacji w zakresie wysokości przychodu pracownika z tytułu umowy cywilnoprawnej zawartej przez tego pracownika z innym podmiotem, dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne".

TK orzekł w składzie pięciorga sędziów, któremu przewodniczyła prezes Trybunału Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą sprawy był sędzia Jakub Stelina. Orzeczenie TK zapadło jednogłośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
władek
rok temu
czekamy na nową partię, która zlikwiduje TK i uzna, że wyroki nie obowiązują:D
Kaszubka
rok temu
Gdyby mniej, nasza dobra zmiana , kradla, starczyloby i na dobre pensje i skladki emerytalne. Banda niedoukow i zlodziei, kombinatorow i aferzystow. Takie jest zdanie calej naszej wsi.
Zadłużony po ...
rok temu
Bardzo dobrze ja w Kętrzynie nie żałuje pracodawców którzy zaniżają wynagrodzenie której nie ma najniższej krajowej.
mat
rok temu
nasi tzw. biznesmeni po miesiącu działalności chcieliby już mieć merca śmigłowiec i armię służących a robol najlepiej jakby pracował na czarno ,takimi kryteriami kieruje się rodzimy biznes ,do zachodu naszym ,,biznesmenom ,, to jeszcze dużo brakuje
kleo
rok temu
A co z nami zmuszonymi do pracy na kontrakcie b2b? Nie mamy płatnych urlopów ani zwolnień lekarskich. Przecież prowadzisz swoją działalność mówią. Jaką działalność jak wystawiasz 1 fakturę firmie w której pracujesz 8 godzin dziennie jak każdy pracownik na etacie. Ponawiam pytanie co z nami?
...
Następna strona