Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Praca zdalna dla chorych na COVID-19. Prezydent podpisał ustawę

144
Podziel się

Przechodzisz COVID, ale nie masz żadnych objawów? Będziesz mógł pracować zdalnie. Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy covidowej, która umożliwia takie rozwiązania.

Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady pracy dla osób zakażonych koronawirusem
Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady pracy dla osób zakażonych koronawirusem (KPRP)
bDJeMxvV

Do tej pory osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa nie mogły pracować z domu. Nawet jeśli czuły się dobrze i nie wykazywały żadnych objawów. Nie pozwalały na to przepisy.

Tacy chorzy byli automatycznie "skazani" na obniżenie wynagrodzenia do 80 proc. i pobieranie zasiłku chorobowego. Rząd chciał to zmienić, żeby ułatwić pracodawcom zachowanie ciągłości wykonywania obowiązków. To również ukłon w stronę samozatrudnionych i przedsiębiorców, którzy w takiej sytuacji mogli nawet nic nie zarabiać, jeżeli nie opłacali składki chorobowej.

"Umożliwiono pracownikom i innym zatrudnionym osobom, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, którzy poddani zostali obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczenie w trybie pracy zdalnej pracy określonej w umowie i otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia" - argumentował rząd.

bDJeMxvX
Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

W piątek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. To ten sam dokument, który wprowadzał m.in. niedzielę handlową 6 grudnia, o czym informowaliśmy już w money.pl.

Jak zaznaczono, w uzasadnieniu do projektu ustawy, przyjęte rozwiązanie ma dotyczyć przypadków, w których osoby objęte izolacją domową przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie.

bDJeMxwd

Jeśli choremu w trakcie izolacji się pogorszy, będzie oczywiście mógł przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy.

Nowela wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJeMxwy
wiadomości
praca
Źródło:
KOMENTARZE
(144)
pyt
3 miesiące temu
To jest się chorym czy nie?
IIsort
3 miesiące temu
Ukłon w stronę ZUS.Wtedy nie płacą tylko biorą bo nie ma L4
Iwona
3 miesiące temu
To jest to choroba śmiertelna czy nie? Bo z tego wynika że przy kstarze nie muszę pracować a przy covid już tak.
bDJeMxwz
Luck
3 miesiące temu
Co to znaczy pracuje zdalnie? Czy oni myślą, że cała Polska pracuje w jakiejś korporacji? A skąd prezydent ma bułki na śniadanie? A kto mu żarówki wymienia w żyrandolu? A kto go ochrania? A kto zamiata pod pałacem? Przestańcie wmawiać opinii społecznej, że Polacy pracują zdalnie, pracuje jakiś niewielki procent. Dla kogo ta ustawa? Chyba dla korpo, by mogli odmówić chorym pójścia na wolne. Co to znaczy bezobjawowo? Nie wierzę, by choroba wirusowa mogła nie dawać żadnych objawów. Mogą być tylko błędy w testowaniu, a wtedy powinni test powtórzyć jeśli ktoś nie ma żadnych objawów. To skończy się tym, ze ludzie którzy pracują zdalnie będą zmuszani do pracy podczas, kiedy powinni leżeć w łóżku. A co to znaczy skąpoobjawowy? Jakie to są skąpe objawy? I jak praca w takim stanie może wpłynąć na późniejsze powikłania. Brak snu i wypoczynku i stres związany z samym zakażeniem może spowodować pogorszenie się stanu i niebezpieczne dla życia powikłania, które mogą wyjść za miesiąc czy dwa, a wtedy może być za późno by komuś pomóc.
anek1
3 miesiące temu
A co z osobami, które były na zwolnieniu, miały lekkie objawy i straciły kupę kasy
...
Następna strona