Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Praca zdalna dla chorych na COVID-19. Prezydent podpisał ustawę

144
Podziel się:

Przechodzisz COVID, ale nie masz żadnych objawów? Będziesz mógł pracować zdalnie. Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy covidowej, która umożliwia takie rozwiązania.

Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady pracy dla osób zakażonych koronawirusem
Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady pracy dla osób zakażonych koronawirusem (KPRP)
bETMCuUl

Do tej pory osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa nie mogły pracować z domu. Nawet jeśli czuły się dobrze i nie wykazywały żadnych objawów. Nie pozwalały na to przepisy.

Tacy chorzy byli automatycznie "skazani" na obniżenie wynagrodzenia do 80 proc. i pobieranie zasiłku chorobowego. Rząd chciał to zmienić, żeby ułatwić pracodawcom zachowanie ciągłości wykonywania obowiązków. To również ukłon w stronę samozatrudnionych i przedsiębiorców, którzy w takiej sytuacji mogli nawet nic nie zarabiać, jeżeli nie opłacali składki chorobowej.

"Umożliwiono pracownikom i innym zatrudnionym osobom, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, którzy poddani zostali obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczenie w trybie pracy zdalnej pracy określonej w umowie i otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia" - argumentował rząd.

bETMCuUn
Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

W piątek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. To ten sam dokument, który wprowadzał m.in. niedzielę handlową 6 grudnia, o czym informowaliśmy już w money.pl.

Jak zaznaczono, w uzasadnieniu do projektu ustawy, przyjęte rozwiązanie ma dotyczyć przypadków, w których osoby objęte izolacją domową przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie.

bETMCuUt

Jeśli choremu w trakcie izolacji się pogorszy, będzie oczywiście mógł przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy.

Nowela wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETMCuUO
wiadomości
praca
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(144)
zdalny
12 miesięcy temu
No a mówili że za Hitlera w obozach pracy było źle - HISTORIA ZATACZA KOŁO!!!! Czym się różnią hitlerowskie obozy pracy - od dzisiejszych korporacji? KAPO (LIDER) NIE MA JESZCZE KOŁKA DO BICIA
Rey
12 miesięcy temu
Oj Panie Duda .....
Tony
12 miesięcy temu
To nie żaden ukłon, tylko oszczędności ZUS. Już i tak nie wyrabiają z wypłacaniem macierzyńskich, a co dopiero zasiłków chorobowych! Są kilku miesięczne opóźnienia! Najpierw zwolnienia były dla wybrańców, a teraz się okaże że zasiłek jest dla wybrańców!
bETMCuUP
aza
12 miesięcy temu
Lokator pałacu prezydenckiego nie pracuje czy jest chory czy zdrowy.( Zdrowy ??). On służy . Rodzice i księża tak go wytresowali. Służba, poddaństwo.
ta Duda
12 miesięcy temu
Nie wiem , czy to dobrze czy źle , ale se podpisałem .
...
Następna strona