Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Praca za granicą - jak założyć konto bankowe?

0
Podziel się

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, warto załatwić kilka formalności. Nie chodzi jedynie o odpowiednie dokumenty, ale również założenie konta bankowego.

Praca za granicą - jak założyć konto bankowe?
bDaqVnxN

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, warto załatwić kilka formalności. Nie chodzi jedynie o odpowiednie dokumenty, ale również założenie konta bankowego. Ważne, żeby było ono opłacalne i nie utrudniało ewentualnego transferu pieniędzy. Możliwe jest otworzenie konta walutowego w Polsce lub rachunku w banku zagranicznym.

Praca za granicą a konto w polskim banku

Wiele banków posiada ofertę kont walutowych, na których ulokować można pieniądze w obcych walutach. Zazwyczaj możliwości są ograniczone do euro, dolarów, franków szwajcarskich i funtów, czyli najpopularniejszych walut, w których zarabiają Polacy podejmujący pracę za granicą. Warunki dotyczące założenia i prowadzenia takich kont walutowych są różne dla poszczególnych banków. Niekiedy sam rachunek posiadacza nic nie kosztuje, ale opłatami obarczone jest korzystanie z przypisanej do niego karty płatniczej.

Podejmując pracę za granicą i z tego tytułu wybierając konto walutowe w polskim banku, warto zatem zapoznać się z ewentualnymi opłatami. Niewykluczone, że posiadacz będzie musiał płacić prowizję za nadawanie, a nawet odbieranie przelewów czy wybieranie pieniędzy z zagranicznych bankomatów.

bDaqVnxP

Zaletą posiadania konta walutowego w przypadku podjęcia pracy za granicą jest łatwość przelewania środków w obcej walucie na konto podstawowe w złotówkach, które jest warunkiem założenia rachunku walutowego. Transfer może odbyć się za pośrednictwem banku lub kantoru internetowego, który zazwyczaj oferuję o wiele korzystniejszy kurs.

Konto walutowe w polskim banku to rozwiązanie korzystne w momencie, gdy dana osoba podejmuje pracę za granicą tymczasowo lub wyjeżdża w ramach stypendium na studia albo praktyki.

Wynagrodzenie na zagraniczne konto – czy warto?

Zagraniczne banki zauważyły potencjał w obcokrajowcach podejmujących pracę w ich państwach i bardzo chętnie oferują im swoje usługi na dość korzystnych warunkach. Zaletą prowadzenia rachunku w banku zagranicznym jest brak problemów z przelewaniem środków z konta pracodawcy. Nie wymaga ono bowiem dodatkowych opłat, których często zatrudniający nie godzą się ponosić. Mniej, w porównaniu z polską kartą płatniczą, kosztuje także wypłata gotówki z bankomatu czy płatność kartą.

bDaqVnxV

Jak założyć zagraniczne konto bankowe?

Założenie rachunku w banku zagranicznym jest szczególnie proste, jeśli dana osoba podejmuje pracę w kraju Unii Europejskiej. Jako jej obywatel nie powinna spotkać się odmową czy przeszkodami formalnymi. Bank może jednak poprosić nie tylko o dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), ale również świadectwo urodzenia, kartę pobytu tymczasowego, potwierdzenie miejsca zamieszkania na podstawie kopii umowy najmu lub zaświadczenie o dochodach. Zdarza się niekiedy, że warunkiem założenia konta przez osobę podejmującą pracę za granicą jest poświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie danego państwa przez dłuższy czas, na przykład 6 miesięcy.

Konto w banku zagranicznym będzie dobrym rozwiązaniem, gdy dana osoba wyjeżdża za granicę w celu podjęcia pracy przez dłuższy czas.

Konto walutowe – przelewy i przekazy

Gdy osoba podejmująca pracę za granicą zdecyduje się na założenie konta walutowego w polskim banku i chciałaby przelewać środki na konto podstawowe, może skorzystać z usług internetowych kantorów wymiany walut. Proces polega na wykonaniu przelewu do portfela walutowego, a następnie zmiany waluty, co może trwać nawet dobę. Następnie pieniądze przelewane są na konto docelowe. Kantory internetowe oferują bardzo korzystne kursy.

bDaqVnxW

Innym sposobem transferu pieniędzy są przekazy pieniężne. Są coraz mniej popularne w związku z rozpowszechnieniem dostępu online do kont bankowych. Mimo to nadal są nadawane, a po odbiór nie trzeba już udawać się do siedziby agencji, ponieważ może zostać dostarczony do domu. Koszt przekazu to zazwyczaj pewien procent z przesyłanej kwoty.

bDaqVnyq
KOMENTARZE
(0)