Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w Polsce. Oto, ile zarabia się w administracji publicznej

90
Podziel się

Średnie zarobki w administracji publicznej to 3 450 zł brutto. Najwięcej zarabia się w tej rządowej. Sporo mniej w samorządach. Nadal kobiety dostają mniejsze pensje od mężczyźni.

Najbardziej opłaca się być kierownikiem wydziału lub referatu
Najbardziej opłaca się być kierownikiem wydziału lub referatu (Wojciech Pacewicz)
bDzBjmGd

W raporcie "Wynagrodzenia w administracji publicznej w 2017 roku" firmy Sedlak & Sedlak, który powstał o dane z 2017 r., uwzględniono cztery grupy pracowników administracji publicznej tj.: szczebel rządowy, samorządowy, wymiar sprawiedliwości oraz służby mundurowe. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy administracji rządowej - 3 851 zł brutto. Zatrudnieni na szczeblu samorządowym otrzymywali o 624 zł mniej.

Mediana wynagrodzeń w administracji publicznej w 2017 roku wyniosła 3 450 zł brutto. Zarobki połowy badanych osób mieściły się w przedziale od 2 750 do 4 560 zł.

bDzBjmGf

Z danych wynika, że zarobki kobiet i mężczyzn w administracji publicznej się różniły. Mediany ich wynagrodzeń wynosiły odpowiednio 3 200 i 3 900 zł brutto.

Wynagrodzenia osób zaczynających pracę wyniosły 2 426 zł brutto. Pensje pracowników, pracujących dłużej niż 15 lat wyniosły 4 000 zł brutto.

bDzBjmGl

Kierownicy dużych zespołów (powyżej 10 osób) w administracji publicznej zarabiali 6 221 zł brutto. Zarobki kierowników mniejszych zespołów wyniosły 5 162 zł.

W raporcie zaprezentowano stawki wynagrodzeń dla 57 stanowisk. Na poniższym wykresie można zobaczyć mediany dla wybranych spośród nich.

bDzBjmGm

Dane pochodzą z raportu "Wynagrodzenia w administracji publicznej w 2017 roku" wydanego przez Sedlak & Sedlak. Powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Uwzględniono w nim dane o płacach 5 554 osób pracujących w administracji publicznej. Analizowano je pod kątem takich zmiennych jak:

  • obszar administracji publicznej,
  • wielkość instytucji,
  • szczebel zarządzania,
  • staż pracy,
  • dział,
  • wiek,
  • poziom wykształcenia,
  • kierunek ukończonych studiów,
  • tryb ukończonych studiów,
  • znajomość języków obcych.
bDzBjmGG
wiadomości
praca
Źródło:
KOMENTARZE
(90)
60
3 lata temu
a co oni takiego dobrego produkują, że tak dużo zarabiają?
miodek
3 lata temu
widział ktoś kiedyś ofertę pracy w administracji rządowej i samorządowej????
wkurzony
3 lata temu
W Polsce nie ma urzędników, tylko rozbudowane oddziały policji administracyjnej. Zamiast pomagać petentom, wydają setki bzdurnych papierów w których potem wynajdują błędy żeby trzeba było zapłacić kary, zwłaszcza z odsetkami. O kilometrowych kolejkach nie wspomnę. Oni mieli nam z założenia pomagać, a nie utrudniać życie.
bDzBjmGH
Wafel
3 lata temu
Można by spokojnie podnieść pensję o połowę i jednocześnie zwiększyć efektywność administracji publicznej. Wystarczyłoby wywalić wszystkich półgłówków którzy są tam przez znajomości bo do innej pracy są zbyt tępi, leniwi albo jedno i drugie. Dopóki większość stanowisk państwowych będzie obsadzana w ten sposób, niewiele się zmieni.
kosak
3 lata temu
Polska to chory, niesprawiedliwy kraj. Czy to komuna, PO, PiS nic się nie zmienia dla zwykłych ludzi. Ci u koryta chapią ile wlezie, a naród piszczy i wierzy w lepsze jutro, które od wieków nie nadchodzi.! Tak było, jest i będzie dopóki żyją Polacy!
...
Następna strona