Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KRJ
|

Praca w pandemii. Ponad połowa Polaków narzeka na swoją sytuacja zawodową

9
Podziel się

Najnowsze badanie nastrojów wśród pracowników prowadzi do niepokojących wniosków. Zdecydowanie większa grupa czuje, że traci w nowych warunkach, tylko nieliczni mówią o poprawie sytuacji zawodowej. Nie wierzymy też, że uda się wirusa opanować do końca roku.

Praca w pandemii. Ponad połowa Polaków narzeka na swoją sytuacja zawodową
Praca z domu jest dla wielu dużym wyzwaniem. (Getty Images, Romy Arroyo Fernandez, NurPhoto)
bDSxnwyd

Wyniki badania "Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy", delikatnie mówiąc, są mało optymistyczne. Połowa badanych swoją sytuację zawodową ocenia gorzej niż przed rokiem. 36 proc. twierdzi, że nic się w tej kwestii nie zmieniło - wynika z badań Pracuj.pl

Jedynie dla 14 proc. respondentów warunki pracy w pandemii okazały się rozwojowe. Ci badani stwierdzili, że ich obecną sytuacja zawodowa jest lepsza niż przed pojawieniem się koronawirusa w Polsce.

Jednak w tym gronie, są głównie pracownicy branż słabiej dotkniętych konsekwencjami pandemii.

bDSxnwyf
Zobacz także: "Niewykluczone, że całą Polska ponownie zamknie się kleszczach lockdownu"

Badanie pokazuje też, że obecnie 26,5 proc. pracowników bardziej boi się o swoją pracę niż na początku pandemii. Dla ponad 40 proc. sytuacja niepewności utrzymuje się na stałym poziomie od roku.

W komentarzu do badania wskazano, że zatrudnieni badani częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze (40 proc.), niż o bezpośrednią utratę pracy (31 proc.) w konsekwencji pandemii. "Wyniki te można przyjmować z optymizmem - w przypadku obu kwestii udział osób wyrażających niepewność znacząco zmalał w stosunku do marca i września 2020" - czytamy.

bDSxnwyl

Polacy nie mają złudzeń, że nawet przy lepszych statystykach, sytuacja szybko się poprawi. Zdecydowana większość, bo aż 73 proc. respondentów uważa, że po opanowaniu pandemii jeszcze przez kilka lat będzie ona wpływać na dostępne na rynku oferty pracy.

A jak widzimy szansę na zwycięstwo z wirusem w ciągu najbliższych miesięcy? 37 proc. uważa, że do końca 2021 roku pandemia zostanie opanowana, a większość pracowników wróci do sposobu pracy sprzed jej pojawienia się.

W komentarzu wskazano, że tak niski odsetek osób myślących, że pandemia zostanie opanowana do końca roku, wynika z różnorodnych komplikacji związanych z sytuacją pandemiczną czy programami szczepień.

bDSxnwym

Badacze po raz pierwszy zapytali także o znaczenie możliwości szczepienia dla ich decyzji rekrutacyjnych. Okazało się, że niecała jedna trzecia badanych (31 proc.) uznałaby gwarancję wcześniejszego szczepienia za element dodatkowo zachęcający do aplikacji na stanowisko.

Co ważne dla oceny wyników. Blisko połowa (47,5 proc.) respondentów uczestniczących w badaniu Pracuj.pl wykonywała swoje obowiązki zdalnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSxnwyG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
dfce
miesiąc temu
przeciez to o to chodzi w tej pandemi, zeby znowu pracownik byl tani i sie bal, rynek pracodawcy a nie rynek pracownika przywrocili bogacze tego swiata a wirus byl narzedziem.
Szokerr
miesiąc temu
Szykujcie pracę bo podobno Polacy z Anglii wracają bo Polska to najlepsza w Europie i juz płaci nawet 400funtow na miesiąc
Polski
miesiąc temu
Kryzys i bezrobocie a oni wpuszczaja Ukraińców do Polski
bDSxnwyH
Żal
miesiąc temu
W mojej byłej pracy zwolnili Polaków,a Ukraińcy zostali.Zwolnili nawet koleżankę po chorobie nowotworowej.Czym się kierował polski pracodawca?
KURP
miesiąc temu
Będzie rewolucja jak w Rosji albo wojna jak w 45 i nikt już tego nie odwróci .TERAZ JEST 1 PLAGA PRZEPOWIEDNI.