Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. TOS
|

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów

13
Podziel się

Cudzoziemcy pracujący m.in. w służbie zdrowia i branży IT będą mogli podjąć w Polsce pracę bez uzyskania zezwolenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów
Pracę bez zezwolenia będą mogli podjąć m.in. zagraniczni lekarze i dentyści (Pixabay, pixabay)
bDoBVDcR

"Projekt rozporządzenia przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemców posiadających wizę wydaną w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Przewiduje się, że ułatwi to osobom, które uzyskały taką wizę, pełną adaptację na polskim rynku pracy i w społeczeństwie, zwiększając szansę na samodzielne funkcjonowanie - ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które jest autorem projektu.

Jak podaje resort, nowe regulacje mają pomóc m.in. Białorusinom, którzy borykają się z gigantycznym kryzysem politycznym we własnym kraju. Przepisy obejmą naszych wschodnich sąsiadów, którzy mają wizę z adnotacją "Poland. Business Harbour" (PBH). To program skierowany do specjalistów IT, start-upów oraz innych firm, które chcą przenieść swój biznes do Polski.

bDoBVDcT
Zobacz także: Obejrzyj też: Dostają wysokie pensje, ale cena, jaką sami płacą, też jest duża

Bez uzyskania zezwolenia na pracę będą mogli pracować też lekarze i dentyści. "Działania te będą niezwykle ważne w perspektywie najbliższych miesięcy i konieczności wzmocnienia kadrowego służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19" - podaje resort rozwoju.

bDoBVDcZ

Nowe regulacje mają też dotyczyć cudzoziemców zatrudnionych w prywatnej służbie domowej przez przedstawicieli dyplomatycznych.

Ministerstwo rozwoju zaznacza, że zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w ww. zawodach spowoduje m.in., że nie będą dostępne informacje, które dotychczas są gromadzone w związku z procedurą wydawania zezwolenia na pracę.

Jednocześnie - jak czytamy - cudzoziemcy nie będą objęci mechanizmami ochronnymi związanymi np. z przesłankami wydania zezwolenia na pracę w zakresie porównywalności wynagrodzenia w stosunku do prac na podobnym stanowisku lub podobnego rodzaju na lokalnym rynku pracy.

bDoBVDda

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. W tej chwili jest na etapie opiniowania.

bDoBVDdu
praca
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
jan
2 tyg. temu
taaaa przyjmujmy Białorusinów a nasi z całymi rodzinami będą uciekać zagranicę po upadku umowy abolicyjnej, bo zeżre ich skarbówka.
Aleksander
2 tyg. temu
Co to ma byc? jakis zart jak mozna pozwalac obcokrajowcom pracowac bez zezwolenia, gdzie jest kraj na swiecie ktory robie takie rzeczy swoim obywatelom. Wystarczy juz sprowadzania wrogo nastawionych hord do Polski.
evil empire
2 tyg. temu
tzn jak będę chciał sprowadzić 10 budowlańców z białorusi to wpiszę im specjalizację IT ? :D
bDoBVDdv
kobieta
2 tyg. temu
Coz za humanitaryzm. ha,ha. To odzew na list polskich medykow pracujacych w innych krajach EU.
Cala prawda
2 tyg. temu
Polskie podejscie - obcym dac wszystko a swoich na poniewierke skazac