Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ponad dwa miliony Polaków bez pracy

0
Podziel się:

Wskaźnik z 11,9 procent w grudniu wzrósł do 12,8 procent w ubiegłym miesiącu.

Ponad dwa miliony Polaków bez pracy
(kprm.gov.pl)
bEUQkDWt

aktualizacja 16:05

Wskaźnik z 11,9 procent w grudniu wzrósł do 12,8 procent w ubiegłym miesiącu. Szacunki Ministerstwa Pracy ujawniła jego szefowa Jolanta Fedak. Z danych resortu pracy wynika, że liczba bezrobotnych w styczniu wyniosła 2 052 500 osób.

_ - W zeszłym roku w tym okresie był wzrost o 1 punkt procentowy, więc w porównaniu do zeszłego roku jest to trochę lepszy wynik _ - powiedziała Fedak. -_ Wzrost ma głównie charakter sezonowy. Z dalszymi ocenami trzeba poczekać do wiosny _.

_ - Liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2010 roku wyniosła 2 052 500 osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca grudnia 2009 roku wzrosła o 159,9 tys. osób (8,4 proc.) - _ napisano w komunikacie ministerstwa. Najsilniejszy wzrost bezrobocia miał miejsce w województwie lubuskim, w którym wystąpił też jeden z najsilniejszych wzrostów liczby bezrobotnych.

bEUQkDWv

Z danych ministerstwa wynika, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła liczba wolnych miejsc pracy.

_ - Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2010 roku wyniosła 59,4 tys. i w porównaniu do grudnia 2009 roku wzrosła o 18 tys. czyli o 43,5 proc. _- napisano.

bEUQkDWB

Tymczasem Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu spada. Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia. Z wyjątkiem bezrobocia sezonowego - wynika raportu instytutu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

Fedak chce jawnych zarobków w OFE

Minister pracy Jolanta Fedak zaapelowała też do zarządzających Powszechnymi Towarzystwami Emerytalnymi o ujawnianie swoich zarobków. Podczas spotkania w Konfederacji Pracodawców Polskich minister mówiła, że Otwarte Fundusze Emerytalne nie konkurują między sobą. Tracą na tym ubezpieczeni. Zdaniem minister, zarządzanie publicznymi pieniędzmi wymaga jawności.

Minister Fedak zaznaczyła, że przynależność do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest obowiązkowa i dlatego Polacy powinni wiedzieć dokładnie co dzieje się z ich składkami na przyszłą emeryturę.

bEUQkDWC
bEUQkDWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)