Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polskie firmy zapowiadają inwestycje i zatrudnianie

0
Podziel się:

W ciągu dwóch lat - jeśli wywiążą się z deklaracji - bezrobocie spadnie poniżej 10 procent.

Polskie firmy zapowiadają inwestycje i zatrudnianie
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

_ - Prognozowany poziom inwestycji przekładać się będzie na wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia do poziomu poniżej 10 procent w 2012 roku _ - piszą autorzy raportu Business Sentiment Index z firmy Deloitte.

Autorzy badania podali, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększenia nakładów na dobra inwestycyjne spodziewa się 67 proc. polskiej kadry kierowniczej, natomiast 40 proc. planuje zwiększenie zatrudnienia._ _

W obu tych kwestiach prezesi polskich firm wykazują największy optymizm spośród przedstawicieli kadry kierowniczej z sześciu krajów objętych badaniem: Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier. Z raportu wynika, że Polacy znajdują się w czołówce państw Europy Środkowej pod względem poziomu optymizmu, jednak wskaźnik ten obniżył się w ciągu ostatnich miesięcy.

_ - W Polsce mamy do czynienia z pewnym urealnieniem trendu wzrostowego - po raz pierwszy od roku widać spadek pozytywnych odpowiedzi, dotyczących prognoz dla sytuacji gospodarczej. W dwóch poprzednich edycjach badania poziom optymizmu wynosił ponad 70 proc., w ostatniej spadł do 63 proc., ale jest to wciąż wysoki odsetek. _ - poinformowano.

Badanie Business Sentiment Index powstaje w oparciu o odpowiedzi prezesów 185 największych firm z każdego kraju objętego badaniem. Badanie przeprowadzono w dniach 21 sierpień - 13 września 2010 r.
Eksperci Deloitte zauważają, że w poprzednich edycjach badania najbardziej optymistyczne wyniki, spośród sześciu badanych krajów, uzyskiwała Polska, a obecnie o 8 punktów procentowych wyprzedziła ją Słowacja.

Analiza wyników badania wskazuje, że 80 proc. kadry kierowniczej w Polsce pozytywnie ocenia perspektywy finansowe dla swojej firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Taki sam odsetek badanych widzi potencjał dla wprowadzenia nowych produktów i usług na rynek._ _

_ - Także w tych kategoriach przedstawiciele polskiej kadry kierowniczej wykazują się największym optymizmem spośród wszystkich badanych krajów _ - napisano w raporcie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)