Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polskie firmy mogą stracić 1,3 mld zł

0
Podziel się:

Pracodawcy krytycznie oceniają propozycję zniesienia obowiązku odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu. Ich zdaniem będzie to kosztować firmy 1,3 mld zł.

Polskie firmy mogą stracić 1,3 mld zł

Chodzi o sytuacje jakie mają miejsce w przypadku świąt Bożego Narodzenia i świąt majowych. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych pomysł zmiany podniesie koszty pracy w skali roku o ponad 1,3 mld. Polski nie stać na wprowadzenie tej zmiany.

Obecnie gdy w tygodniu występują dwa dni świąt w dniu innym niż niedziela wymiar czasu pracy pracownika jest obniżany tylko o jeden dzień. Drugi jest odpracowywany.

Zaproponowany projekt nowelizacji Kodeksu pracy zamierza uchylić wspomnianą regulację. Czas pracy pracownika ma być obniżony nie o 1, lecz o 2 dni, co oznacza, że pracownik będzie miał do przepracowania o jeden dzień mniej.

"Zaproponowana zmiana jest niekorzystna dla pracodawców" – stwierdza Jacek Męcina, ekspert Lewiatana - "Spowoduje to zmniejszenie liczby dni pracy, jaką mogą świadczyć pracownicy, co w rezultacie doprowadzi do realnych strat po stronie pracodawcy. Wzrosną koszty pracy, szczególnie, że zmniejszenie liczby dni pracy, wedle projektodawców, nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia".

Pracodawcy podkreślają, że poniosą podwójne koszty. Po pierwsze, dlatego że praca będzie wykonywana przez mniejszą liczbę dni – spadek przychodu, koszt utraconych korzyści. A po drugie dlatego, że pomimo iż zatrudniony pracował o jeden dzień krócej należy mu zapłacić wynagrodzenie takie, jakby pracował o jeden dzień dłużej.

Niepokój pracodawców budzi też proponowany tryb wejścia w życie zmiany.
projektodawcy proponują by zapis zaczął obowiązywać już od 1 października tego roku.

Pracodawcy zostaną zaskoczeni nowym stanem prawnym np. w trakcie czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego - częstego rozwiązania stosowanego w firmach - obowiązującego od początku września do końca grudnia 2006 roku.

ILE MOGĄ KOSZTOWAĆ ZMIANY

Pracodawcy przestrzegają, że wprowadzenie proponowanych zmian w trakcie trwania okresu rozliczeniowego bez zastosowania odpowiednio długiego vacatio legis może wywołać poważne zakłócenia w organizacji procesu pracy.

Pracodawca, który zaplanował pracę uwzględniając obowiązujące obecnie przepisy, będzie zmuszony pod rządami nowych regulacji powierzyć zatrudnionym pracę w godzinach nadliczbowych w dniu wolnym. W efekcie spowoduje to konieczność poniesienia przez pracodawców dodatkowych kosztów wynagrodzenia, a także dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)