Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polskie firmy deklarują, że nie będą zwalniać

0
Podziel się:

84 procent firm nie planuje zmniejszenia załóg. Co piąta chce zatrudniać nowych ludzi.

Polskie firmy deklarują, że nie będą zwalniać
(tirc83/istockphoto)

84 procent firm nie planuje zmniejszenia zatrudnienia, dwie na trzy chcą pozostawić je na tym samym poziomie - wynika z badań agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad i TNS OBOP.

Zmniejszenie zatrudnienia deklaruje tylko 14 procent pytanych, a zwiększenie deklaruje 19 procent. Tylko 2 procent badanych przedsiębiorców nie wie, jak w najbliższym czasie zachowa się w kwestiach personalnych.

_ - Pół roku wcześniej niepewność co do polityki personalnej deklarowało około 20 procent ankietowanych. Teraz jest ich 10 razy mniej. To dowód, że w ostatnich sześciu miesiącach sytuacja na polskim rynku pracy się ustabilizowała _ - mówi Kajetan Słonina, dyrektor Randstad. Jego zdaniem, może to wynikać z faktu, że aż 23 procent. pytanych stwierdziło, że w Polsce nie ma kryzysu, a kolejne 18 procent. - że jest, ale skończy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Odpowiadając na pytanie dotyczące płac, 76 proc. pytanych firm zadeklarowało pozostawienie ich na obecnym poziomie. Natomiast wzrost wynagrodzeń planuje 13 proc. z nich, 5 proc. ich obniżenie a 6 proc. nie wie jeszcze jak postąpi.
Zwiększenie zatrudnienia - zarówno tymczasowego jak i stałego - planują firmy największe, zatrudniające powyżej 250 pracowników, z centralnej Polski. O zwolnieniach myślą natomiast najmniejsi przedsiębiorcy, w których pracuje do 50 osób, mający siedziby przede wszystkim na zachodzie i północy kraju.

_ - Zatrudnienie chcą zwiększać przede wszystkim firmy usługowe. Redukcje przewidują natomiast najczęściej firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym _ - mówi Roma Głowacka z Randstad.

Przedsiębiorcy wypowiadali się również w kwestii sytuacji gospodarczej w Polsce. 58 proc. z nich przewiduje stagnację, 10 proc. recesję, 26 proc. wzrost gospodarczy, a 6 proc. nie ma zdania.

Badania przeprowadzone we wrześniu wśród 300 firm zatrudniających powyżej 10 osób
(na stałe i tymczasowo). Odpowiedzi udzielały osoby odpowiedzialne za politykę
kadrową, a pytania dotyczyły planów na najbliższe sześć miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)