W 2009 roku na Białorusi, Rosji oraz Ukrainie polskie urzędy konsularne wydały 680,5 tysięcy wiz. To o 15,5 procent więcej niż w roku poprzednim - poinformował zastępca dyrektora departamentu konsularnego MSZ Włodzimierz Zdanowski.
Liczba wydawanych wiz wzrasta od momentu wejścia Polski do strefy Schengen w 2007 roku (na zdjęciu uroczyste otwarcie granic).
Najwięcej wiz wydały placówki w Moskwie i we Lwowie. Zdanowski podkreślił, że polskie placówki dyplomatyczne uprościły obsługę klientów; wprowadziły nowe rozwiązania techniczne, informatyczne, które usprawniły ich pracę. Realizowany jest także projekt e-konsulatów, który umożliwia obywatelom Ukrainy, Białorusi oraz Rosji składanie wniosku wizowego przez internet. Na Ukrainie taki system działa od dwóch tygodni - codziennie w ten sposób składanych jest około 250 wniosków.
Przygotowywany jest także projekt mobilnego konsulatu. Dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu informatycznego pracownicy konsulatów będą mogli wykonywać swoje obowiązki w terenie.
Coraz więcej pracujących obcokrajowców
Zwiększa się też liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Jak powiedział Janusz Grzyb z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, 9,5 tys. uzyskali obywatele Ukrainy. Pracowali głównie w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu hurtowym i detalicznym.
Przypomniał, że Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, obywatele Mołdowy i Gruzji przez sześć miesięcy w okresie 12 miesięcy mogą wykonywać pracę na terenie Polski bez pozwolenia, a jedynie na podstawie oświadczeń składanych w powiatowych urzędach pracy.
W 2009 roku zarejestrowano 189,3 tys. takich oświadczeń, czyli ponad sześciokrotnie więcej niż rok wcześniej. Niemal 96 proc. oświadczeń dotyczyło Ukraińców. Grzyb zaznaczył, że udział cudzoziemców w rynku pracy wynosi 0,3 proc. W państwach OECD jest to - jak powiedział - 12 proc.
Inwestycje na Euro 2012
Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk, przed Euro 2012 planowana jest przebudowa przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej - tędy będzie przejeżdżać większość kibiców udających się do Lwowa.
Budowane będą także nowe przejścia m.in. w Budomierzu, głównie dla ruchu lokalnego. _ - Zakładamy, że większość kibiców będzie przemieszczać się drogą lotniczą lub kolejową _ - dodał wiceminister Stachańczyk. Zapowiedział też, że podczas mistrzostw zostanie zwiększona obsada punktów granicznych na przejściach w Medyce, Hrebennem i Dorohusku.
W tym roku ma też zostać otwarte przejście graniczne z Rosją Grzechotki - Mamonowo. _ - Przez to przejście będzie przemieszczać się nawet do 30 proc. ruchu granicznego _ - powiedział Stachańczyk. Zaznaczył, że dzięki temu zmniejszy się ruch tirów na drogach Warmii i Mazur.